Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Součástí Akčního plánu je též Příloha, v níž je uvedena SWOT analýza ekologického zemědělství ČR, která uvádí jeho silné a slabé stránky jako vnitřní faktory spolu s příležitostmi a riziky ( hrozbami) představující vnější faktory působení.
Koncepce agrární politiky pro období po vstupu do EU
Strategické cíle pro následující vývoj v zemědělství pojímá stěžejní koncepční dokument MZe ČR „Koncepce agrární politiky ČR pro období po vstupu do EU“, a to pro léta 2004 – 2013. Vyjadřuje národní zemědělskou politiku, která je určující pro všechny aktivity v EZ.
Dokument byl vypracován na základě stavu agrárního sektoru na konci předvstupního období ČR do EU. Svým obsahem navazuje na „Koncepci agrární politiky ČR pro období před vstupem do EU, která byla vládou ČR schválena počátkem roku 2000.
Dosavadní koncepce byla postavena na záměru zabránění snižování rozměru českého zemědělství, čehož bylo v podstatě dosaženo. Produkční poměr zemědělství ČR v období 1998 – 2002 poklesl, stejně tak pokračoval pokles počtu pracovníků v zemědělských podnicích v průměru o více jak 5% ročně a snižoval se i podíl zemědělství na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství. Na druhou stranu se však právě proto zvyšovala produktivita práce.
V souladu s celosvětovými a evropskými trendy a s naléhavostí domácích problémů koncepce reaguje na potřebu odstartování zásadní přeorientace zemědělské politiky ČR. Jde o podstatné posílení environmentálních, sociálních a ekonomických principů trvale udržitelného českého zemědělství. Konkurenceschopnost českého agrárního sektoru při pokračující globalizaci je koncepčně stimulována do produkce, která zohledňuje stále sílící požadavky spotřebitelů na bezpečnost potravin a na environmentální a k pohodě zvířat přihlížející způsoby výroby. Koncepce zároveň vytváří předpoklady, aby se zemědělství stalo integrální součástí a páteří rozvoje venkovských oblastí a zlepšování kvality života venkovské populace, včetně podmínek pro diverzifikaci činností zemědělských podniků podle místních podmínek.
Koncepce agrární politiky má čtyři části. Část A vytypovává klíčové současné i budoucí problémy a výzvy spojené se zemědělstvím na celosvětové, evropské i domácí úrovni. Rámec pro formulování vlastní koncepce ČR, tzn. principy a opatření Společné zemědělské politiky EU a další opatření EU ve vztahu k zemědělství, bezpečnosti potravin, životnímu prostředí a rozvoji venkova, je uveden v části B. V části C jsou rozvedeny jednotlivé etapy, pilíře a programy agrární politiky ČR v prostředí EU. V části D jsou představeny hlavní dopady a rizika spojené s realizací koncepce.
Strategické cíle koncepce
Strategické cíle pro agrární sektor ČR musí reagovat na globální, evropské i specificky české vývojové problémy a výzvy. Při respektování tradiční produkční funkce zemědělství je základním cílem koncepce zemědělské politiky ČR po vstupu do EU prohloubit žádoucí změny, které byly iniciovány již v předchozí koncepci a odstartovat řešení nových vývojových problémů.