Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Pokud jsou výrobky prodávány na trhu za použití ekologického značení, pak výrobce i zpracovatel musí pracovat pod dohledem certifikačních orgánů a musí být certifikováni certifikačními orgány podle norem, které splňují nebo překračují Basic Standards IFOAM. Toto vyžaduje systém pravidelné kontroly a certifikace. Taková certifikace zajišťuje důvěryhodnost ekologických výrobků a napomáhá k vybudování důvěry spotřebitele.
Basic Standards IFOAM jsou také používány pro proces akreditace IFOAM. Při posuzování certifikačního orgánu pro akreditaci IFOAM posuzuje Mezinárodní služba pro organickou akreditaci použité normy vůči Základním normám IFOAM a působení certifikačního orgánu vůči akreditačním kritériím IFOAM.
V případech, kdy se Basic Standards IFOAM mohou projevit jako neshodné s národní nebo jinou legislativou, měly by certifikační orgány či standardizační organizace podat o tomto zprávu Výboru pro normy IFOAM.
Strukturu Basic Standards tvoří obecné principy, doporučení a normy. Obecné principy jsou cíle, ke kterým organická výroba a zpracování směřují. Doporučení poskytují normy, které IFOAM propaguje, ale nevyžaduje. Normy jsou minimální požadavky, které musí být zcela začleněny do certifikačních norem.
Protože IFOAM je nevládní organizací, používají se Basic Standards v zemích EU jako dobrovolný systém, který je v poměru k Nařízení přísnější. V ČR jsou převzaty do systému Standardy KEZ.
Směrnice PRO-BIO
V poslední době lze vypozorovat rostoucí zájem zemědělců a zpracovatelů o přidělení značky svazu, která jim umožňuje prezentovat vyšší kvalitu hospodaření v ekologickém zemědělství. Díky vlastním směrnicím svazů mohou svazy ekozemědělců na jedné straně rychle reagovat na vyšší nároky spotřebitelů a na druhé straně stále zastávat původní ideály organicko-biologického zemědělství, které definovaly jeho zakladatelé a které má svaz PRO-BIO zakotveny i v preambuli svých stanov.
Původně byly produkční směrnice nejdůležitějším dokumentem svazu PRO-BIO, později se však svaz zaměřil na tvorbu směrnic celostátních, které byly přetransformovány do zákona o EZ a jeho prováděcí vyhlášky. V době přibližování ČR k EU navázal svaz partnerské vztahy s obdobnými svazy v EU. Jelikož právní normy ekologického zemědělství v EU jsou výsledkem kompromisů a stanovují tedy jen základní požadavky, rozhodl se PRO-BIO po vzoru svazu Bioland zavést znovu vlastní směrnice pro ekologické zemědělství, tedy přísnější pravidla. Stalo se tak k 1. 1. 2004.
Tento program je určen pouze pro členy svazu PRO-BIO, kteří se k němu mohou dobrovolně přihlásit. Váže se na užívání ochranných známek PRO-BIO a Bioland a je důležitý pro udržení vybudovaných struktur svazu producentů a zpracovatelů biopotravin v ČR. Jde zejména o propojení služeb pro členy, jako je poradenstvím propagace, zastupování zájmů ekozemědělců, atd. s využíváním značky svazu a odbytem. Důležité jsou i obchodní vazby na svazy hospodařící podle stejných pravidel v Německu ( Bioland), Rakousku ( Bio Austria) a ve Švýcarsku ( Bio Suisse), zejména na certifikované zpracovatele a obchodníky 28.