Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Zvířata je nutné krmit v zásadě ekologicky vyprodukovanými krmivy. Přípustná jsou krmiva pěstovaná v průběhu přechodného období až do výše 30% ( z vlastního podniku až do 60%) krmné dávky. Základem výživy mláďat savců je přírodní mléko, nejlépe mléko jejich matek. Není-li možné zásobení výlučně krmivy z ekologického zemědělství, smí se použít i omezený podíl konvenčních krmiv. Nejvyšší přípustný podíl sušiny těchto krmiv je u býložravců 10%, u jiných druhů až 20% sušiny celkové roční krmné dávky.
Zdravotní péče spočívá hlavně v preventivních opatřeních, jako jsou volba vhodných plemen, vhodné ustájení zvířat, krmení hodnotnými krmivy, přiměřené počty zvířat na jednotku plochy. Při použití veterinárních léčiv je třeba upřednostnit fytoterapeutika a homeopatické léky před chemickými alopatickými léčivy a antibiotiky. Používání látek na podporu růstu a užitkovosti, jakož i používání hormonů pro řízení reprodukce je zakázáno.
Zvířata nesmí být uvázána. Na přechodnou dobu jsou možné výjimky pro skot v dosavadních stájích s vazným ustájením. Přechodné období končí 31. prosince 2010. Po tomto datu to bude možné jen při zabezpečení obytu zvířat ve výběhu nebo na pastvě alespoň dvakrát do týdne. Počet zvířat na hektar musí být omezen tak, aby dávka dusíku připadajícího ročně na 1 ha zemědělsky využívané půdy nepřekročila množství 170 kg. Pro různé druhy zvířat jsou stanoveny jejich maximální počty na plochu ( příloha VIII Nařízení).
Zvířata musí být ustájena tak, aby to vyhovovalo potřebám jednotlivých druhů. Počet kusů na plochu stájí má zvířatům zaručit pohodlí a dobré životní podmínky. V příloze VIII Nařízení jsou uvedeny údaje o minimálních plochách pro ustájení a výběhy. Všem savcům má být umožněn přístup k pastvě nebo do výběhu.
Prasnice se chovají ve skupinách kromě stádia březosti a doby kojení. Selata se nesmí držet v klecích. Ani drůbež nesmí být chována v klecích. Pro drůbežárny jsou stanoveny maximální počty zvířat na jednu voliéru. Drůbež musí mít k dispozici zelené plochy pro výběh.
Nařízení podrobně upravuje též chov včel. Chov ryb však nařízením upraven není.
Výroba biopotravin
Výrobek nesmí obsahovat spolu s ekologicky vyprodukovanou surovinou zemědělského původu stejnou surovinu vyrobenou konvenčním způsobem. Produkt ani jeho přísady nesmí být ošetřen ionizujícím zářením a nesmí být vyroben za použití geneticky modifikovaných organismů (GMO). Zpracovatel musí v rámci kontrolního procesu poskytnout vhodný důkaz bezpečnosti použitých surovin a pomocných látek prostřednictvím právně závazných prohlášení od dodavatelů. Na výrobu se smí použít jen ty přídatné a pomocné látky, které jsou uvedeny v pozitivních seznamech v příloze VI Nařízení, část A a B. Důvod pro užití těchto látek je jejich tradiční zpracování při výrobě potravin, výskyt v přírodě a to, že se biopotravina bez těchto látek prokazatelně nedá vyrobit nebo uchovat.