Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Použití této značky proto nemá pro podniky zpracovávající potraviny velký smysl, jestliže je jí smí označovat jen výrobky vyrobené výlučně ze surovin pocházejících z EU. Producenti mají zájem o jasnou, jednotnou a srozumitelnou prezentaci na trhu, a to také pokud jde o bioprodukty. Nechtějí, aby museli vysvětlovat, proč některé ekologické výrobky mají zvláštní ekologickou značku EU a jiné ne. Jiným negativem je její podobnost až zaměnitelnost se značkami EU pro „chráněné označení původu“ a „chráněný geografický původ“.
Od ledna 1997 musí mít všechny výrobky ve své etiketě jméno nebo kódové číslo kontrolního pracoviště, které bylo oprávněno kontrolovat poslední krok výroby nebo zpracování produktu. Problém spočívá pouze v tom, že členské státy zvolily různé označení – viz seznam kontrolních organizací ve vyhlášce k zákonu o EZ. Pro bioprodukty a biopotraviny, které jsou označovány v ČR je předepsáno uvádět „CZ-KEZ“, v Německu „DE-000-eko-kontrola“. Francouzský kód je „FR-AB OO“, italský „IT ASS“, atd.
Nařízení nestanovuje pro označování a propagaci ekologických výrobků žádný povinný odkaz na ekologické pěstování nebo chov. Tím je zemědělským provozům, jakož i zpracovatelským a dovozním podnikům ponechána do značné míry volná ruka v to m, jak budou označovat a propagovat zemědělské výrobky z ekologické produkce. Jediná povinnost je stanovena pro uvedení kódového čísla kontrolního orgánu na etiketách.
Nařízení je aplikovatelné i tehdy, kdy ten, kdo zboží označoval, neměl v úmyslu poukázat na jeho ekologický původ, pokud však oslovený okruh spotřebitelů etiketu v tomto smyslu chápe. Tato zásada se uplatní u ochranných značek jako „BIOBEST“ nebo „BIOMILD“, které byly registrovány na patentovém úřadě a začaly se používat několik desetiletí před ekologickou vlnou 80. let. Ochrana pro takové značky však neexistuje. Staré značky se smí používat jenom pro skutečně ekologické výrobky. Při žádosti o zápis značky do rejstříku ochranných značek Úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví nezkoumá, zda se tato značka smí podle zákona bez rizika oklamání používat pouze na výrobky z ekologické produkce. Článek 5 č. 3a umožňuje, aby značky, v nichž je obsaženo slovo „bio“ nebo „eko“ a které byly registrovány předtím, než vstoupilo v platnost první Nařízení v roce 1991, mohly být zobrazovány na výrobcích, které nepocházejí z ekologické produkce, až do konce června 2006. Při každé reprodukci této značky musí však být splněna podmínka, že bude uveden údaj o tom, že se nejedná o výrobek pocházející z ekologické produkce.
Na trhu pro ekologické potraviny je velký počet různých výrobních značek pro ekologické produkty, jako jsou ochranné značky svazů ekologických zemědělců a předních certifikačních organizací. Tyto značky mohou používat jen členové sdružení za podmínky splnění požadavků Nařízení a směrnic sdružení.22