Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Koncepce zemědělské politiky ČR po vstupu do EU se rozděluje na tři časové etapy, etapu vstupní (2004 – 2006), etapu přizpůsobení (2007 – 2010) a etapu vyrovnání (2001 – 2013, tzn. po vyrovnání úrovně podpor zemědělství ČR s úrovní podpor stávajících zemí EU), neboť to vyplývá z časově diferencovaného působení Společné zemědělské politiky na zemědělství na agrární sektor ČR, jak je stanoveno v podmínkách přístupové smlouvy. Předpokládá se přitom, že ČR splní požadavky k 1. 5. 2004, s výjimkou dojednaných přechodných období (např. v oblasti bezpečnosti potravin a pohody zvířat).
Každá etapa se člení na jednotlivé pilíře a v jejich rámci diferencovaně na jednotlivé programy a opatření. Pilíře ( I až IV) nesou názvy „Podpora příjmů zemědělců a snižování rizikovosti zemědělské výroby“, „Podpora ochrany životního prostředí“, „Podpora restrukturalizace podniků agrárního sektoru a rozvoje venkova“ a „Podpora obecných služeb pro agrární sektor“.
Strategie do roku 2013 směřuje k celoplošnému produkčnímu zemědělství, které musí být konkurenceschopné v produkci soukromého zboží a zároveň šetrné k životnímu prostředí. To je hlavní princip evropské agrární politiky. Evropská agrární politika je strategií evropská agrární politika je strategií, která by měla zachovat konkurenceschopnost evropských zemědělců na celosvětové úrovni.
Z hlediska možných dopadů koncepce, by mělo dojít k podstatnému zlepšení ekonomické situace zemědělských podniků. Vyšší podpory, oproti rokům předvstupním, budou ale souviset se zvýšenými náklady na půdu a na dodržování podmínek evropských zákonů v rámci „cross-compliance“. I když zemědělská politika, jak evropská, tak česká, velmi významně hovoří o ekologii a multifunkčním zemědělství, ve výsledných ekonomických efektech je zřejmé, že rozvoj multifunkčního charakteru zemědělství, zejména v oblastech s lepšími podmínkami, bude u nás jenom postupný. Jeho usazení se předpokládá až v závěru poslední etapy.33
Společná zemědělská politika EU
Charakteristika a cíle
Společná zemědělská politika ( SZP) EU je nejstarší politikou Evropského společenství a zároveň představuje nejproblematičtější a v poslední době nejkritizovanější politiku EU. Zásady SZP zpracovávaly již Římské smlouvy z roku 1957. V praxi se však začala uskutečňovat až po roce 1962.
Společná zemědělská politika byla reakcí na tehdejší situaci, kdy byla západní Evropa závislá na dovozu potravin, které v té době byly strategickou surovinou. SZP se tehdy zaměřila na zvýšení produktivity zemědělství, zajištění soběstačnosti a udržení cenové stability zemědělských výrobků a zároveň měla také zabránit odlivu obyvatel z venkova do měst.
Z cílů společné zemědělské politiky uvedených v Římských smlouvách byly odvozeny i její tři základní principy: