Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce na RAK - Mikrovlnné obvody

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (815.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mikrovlnné diody

Pro mikrovlnné účely se používají speciální hrotové diody. Vyrábějí se převážně z křemíku s vodivostí P, nebo též z germania typu N a z arsenidu gallitého typu N, u něhož existují dobré předpoklady pro funkci na velmi vysokých kmitočtech (velká pohyblivost).

Křemík pro výrobu musí být velice čistý. Vysoce se leguje na měrný odpor řádově 10-4 W.m obvykle hliníkem, který dává nejlepší výsledky. Po tepelném zpracování se na povrchu polovodiče vytvoří epitaxní vrstvička několik desetin milimetru silná o velkém měrném odporu a opačné vodivosti, odstraní se vrstva oxidu na jejím povrchu, destička se rozřeže na základní čtverečky a k povrchu čtverečku se přiloží hrot. Uvedenou úpravou získáme malý sériový odpor a zároveň větší závěrné napětí diody (v tomto případě se příznivě uplatňuje tenká epitaxní vrstva a dosáhne se tak dobrých usměrňujících vlastností při závěrném napětí řádově několika voltů).

Protože diody pro centimetrové vlny pracují obvykle v součinnosti s vlnovody nebo koaxiálními kabely, jsou k nim přizpůsobeny konstrukčním tvarem, ten je zachycen na obr. 1. Průměr diody je asi 3 mm. Existují však i jiné úpravy pro zakončení koaxiálních vedení apod. Formováním se pouze ustalují elektrické a mechanické parametry, nevytvoří se subminiaturní přechod PN, jako u hrotových germaniových diod.

Řez křemíkovou diodou pro pásmo 10 cm

1 - spojovací trubička, banánek, 2 - aretační šroub, 3 - kontaktní pružina, 4 - keramická patrona, 5 - křemíkový krystal, 6 - stavěcí šroub, 7 - hlavice patrony

Dalším prvkem s přechodem PN využívaným v oblasti centimetrových vln je dioda PIN, která se používá jako řízený odpor nebo spínač. Na obr. 2 je znázorněna její základní struktura. Skládá se ze dvou silně legovaných oblastí P+ a N+ a oblasti vlastního (intrinzitního) polovodiče I. Pro funkci diody je rozhodující vlastnost intrinzitní vrstvy I. Její měrný odpor a doba života nosičů výrazně ovlivňují vlastnosti součástky. Objem vrstvy je rozhodující pro výkonové zatížení. Koncentrace příměsí v oblastech P+ a N+, plocha příčného průřezu oblasti I a strmost přechodů ovlivňují sériový odpor Rs.

a) struktura, b) závislost diferenciálního odporu Rd na propustném proudu pro dvě různé diody, c) VA charakteristika diody PIN a diody Si s přechodem PN

Přiloží-li se na diodu PIN napětí v přímém směru, nastane injekce nosičů do obou konců oblasti I a její odpor se zmenšuje v závisloti na procházejícím proudu. Vzhledem ke značné časové konstantě rekombinace (asi 1 ms) a velké době potřebné k extrakci těchto nosičů z vrstvy I (závisí na délce této oblasti) nestačí se při vysokých kmitočtech (nad 1 GHz) oblast I vyprázdnit v průběhu záporné půlperiody. Tak se při sinusovém průběhu vf napětí ustálí střední hodnota nosičů v oblasti I a dioda z vysokofrekvenčního hlediska představuje nízkou impedanci, ve velkém rozsahu nezávislou na přenášeném výkonu. Charakter diody je neusměrňující.

Témata, do kterých materiál patří