Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká poezie mezi dvěma válkami - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (453.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

16. – Česká poezie mezi dvěma válkami (proletářská poezie, Devětsil, mezigenerace)

U nás se v poválečném období projevuje několik směrů – civilismus, vitalismus, proletářská poezie, poetismus, surrealismus. Představitelé – J.Wolker, J. Hora, J. Hořejší, J. Seifert, V. Nezval, K. Biebl, tzv. mezigenerace (vystupují ve 30. letech) – F. Halas, V. Holan, F. Hrubín, J. Orten.

D e v ě t s i l

Jedná se o avantgardní sdružení, jež vniká v roce 1920. Původně sem patřili proletářští básníci, později poetisté, výtvarníci a divadelníci (V + W). Roku 1922 vzniká programový sborník Devětsilu a brněnská skupina Devětsil, která vydává časopis Pásmo, začíná vydávat ReD (Revue Devětsilu). Vůdčí osobností sdružení je Karel Teige. Členové Devětsilu věřili, že k umělecké revoluci je potřeba organizovanou skupinu, že jednotlivec sám o sobě nemůže nic změnit, ba ani umělecky ničeho velkého dosáhnout – potřebuje být organizován. Devětsil se snažil přiblížit umění co nejširšímu publiku, chtěl, aby akce, které pořádal, byly co nejpopulárnější, co nejpřístupnější, co nejrozličnější. Roku 1924 odcházejí z Devětsilu nejvýznamnější osobnosti – J. Seifert a K. Teige. Odcházejí do jiné umělecké skupiny s názvem Literární skupina. Devětsil a Literární skupina měly sice podobné zaměření, ale lišily se jejich názory. V roce 1927 ukončila svoje působení brněnská skupina a v roce 13 i ta pražská…

P r o l e t á ř s k á p o e z i e

Vzniká na počátku 20. let, reaguje na konec 1. světové války (pozitivně i negativně), je určena k recitaci. Stať Proletářské umění (1922) od J. Wolkera – má charakter manifestu. Další představitelé – J. Hora, J. Hořejší, S. K. Neumann. Poezie má mít určitou tendenci, témata brali básníci z proletářského prostředí → sociální angažovanost, uplatňují formu kolektivismu,. Původní myšlenkou je touha po sbratření, harmonii, soucit se sociálně slabými, nenávist k válce. Inspirací proletářské poezie byla marxistická filozofie a sen o revoluční přeměně světa. Proletářskou poezii ovlivnil V. Majakovskij sovu agitační poezií. Období proletářské poezie končí smrtí jejího hlavního představitele J. Wolkera…

Jiří Wolker (1900 – 1924) – básník, teoretik proletářského umění. Narozen v Prostějově v zámožné rodině, po gymnáziu studium práv v Praze (zároveň však navštěvoval přednášky na Filozofické fakultě). Dokončení studií zabránilo propuknutí tuberkulózy, léčil se na Slovensku (Tatranská Polianka), na nemoc umírá. Zneužit komunisty. Básně psal už na gymnáziu, v Praze členem Devětsilu a Literární skupiny. Na jeho názorový vývoj měli vliv socialisticky orientovaní učitelé prostějovského gymnázia i okruh pražských přátel. Stal se přesvědčeným marxistou, teoreticky formuloval programové stati proletářského umění, politicky činný v KSČ.

Témata, do kterých materiál patří