Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká próza od 70. let 20. století do současnosti

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (163.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet – odehrává se v 50. letech v kladenských ocelárnách, kam byli posláni na brigádu „političtí provinilci“. Vedle nich tu pracují i ženy, trestané za pokus o emigraci. Film podle této knihy – J. Menzel: Skřivánci na niti – (1969, ale 20 let v trezoru)

70. léta:

Postřižiny (1974) – vzpomínková próza; zachycuje atmosféru 20. let v Nymburku a své rodiče (v knize ovšem příchod spisovatele na svět teprve plánují). Byla doba převratných změn a vynálezů, které zkracovaly vzdálenosti i čas, doba loučení s poklidem starých časů.

V opojení moderní dobou se zkracuje kdeco – dámy své sukně a vlasy, koním ohony apod. (groteskní motivy) Správce pivovaru Francin (otec) – ctižádostivý, spořádaný, chce se zavděčit správní radě, ale i v klidném štěstí žít se svou krásnou ženou Maryškou (maminka – vypravěčka, ich-forma). A právě ona je pro něj kámen úrazu – neustále jej překvapuje a „trápí“. Vášnivá milovnice života, příliš nedá na spol. konvence, ale členové rady ji zbožňují. A do toho se k nim ještě nastěhuje jeho ukřičený bratr Pepin, jehož nápady působí na Maryšku jako magnet. Ti dva spolu vyvádějí věci, že by se Francin radši neviděl…

Maminka a strýc Pepin – renesanční typy – mají radost z plně prožívaného života, nadšeně přijímají vše nové…Pepin – typický pábitel, překotně, halasně chrlí vodopády slov (prdlačky, co to capete, hovno) (hanácký dialekt), strůjce neustálého vzruchu, nezdolný. Maminka – něžná, romantická, chápající, okouzlující (kontrast s Pepinem, ale jen zdánlivý, také dokáže šokovat).

Film - J. Menzel 1980

Obsah: Maminka začíná vyprávění (představuje se) tím, že má ráda večery se světlem lamp, hrozí se, až bude zaveden všude elektrický proud; zachycuje večerní chvíle s Francinem, z nichž cítíme, že je zřejmě silnější osobnost, že pro svého ustaraného muže znamená starost i uklidnění, že má nad ním velikou moc. Po příhodě, jak se splašili pivovarští valaši (jejich vlající hřívy a ohony stejně jako vlající dlouhé vlasy Maryšky představují onu „splašenost“, s níž se seriózní Francin musí neustále potýkat), přichází vyprávění, jak se maminka láskyplně stará o prasátka, aby je pak stejně láskyplně vyvedla na porážku. Zabijačka s řezníkem, panem Myclíkem, probíhá jako přesně prováděný, téměř posvátný rituál, který ale vůbec nebrání ztřeštěnému, bláznivému nápadu mazat jeden druhého krví. Hřmotný smích a dovádění však vyrušily zasedání správní rady pivovaru, Francin je z toho v šoku, ale členové rady se rádi nechají Maryškou pozvat na zabijačkové hodování, a když pozdě v noci odcházejí, tisknou Francinovi ruku a poklepávají mu na rameno (tj. má jejich přízeň ne pro své úporné snahy, nýbrž proto, že je okouzlila jeho žena Maryška). Zatímco Francin se krmí suchým chlebem s kávou, Maryška si dá klidně i v noci nebo ráno řízky a pivo. O Maryščiny vlasy pečuje Bóďa Červinka; když od něj Maryška na bicyklu odjíždí a vlasy za ní vlají, obdivně zírá celé město. Do života Francina a Maryšky zničehonic vpadne strýc Pepin; Maryška to radostně vítá, Francin je opět v šoku. Francin jezdí každý měsíc do Prahy na motocyklu, vždy se mu něco poláme, ale vždy také přiveze Maryšce dárek (naposledy léčivé elektrody)...

Témata, do kterých materiál patří