Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká próza od 70. let 20. století do současnosti

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (163.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kompozice, jazyk a styl:

Román začíná Ludvíkovým příjezdem do rodného města. O minulých událostech se dovídáme v četných retrospektivách. V románu se střídají 4 vypravěči – Ludvík, Helena, Kostka a Jaroslav; každý přináší vlastní úhel pohledu. Kniha má 7 oddílů: Ludvík, Helena, Ludvík, Jaroslav, Ludvík, Kostka a poslední Ludvík, Jaroslav, Helena.

Kompozice je složitá, důmyslně budovaná, má rozhodující podíl na síle románu (inspirována stavbou hudební skladby, 4 vyprávěcí linie se prostupují, navzájem dotvářejí) – jedna skutečnost nazírána z pohledu 4 názorově odlišných postav, jejich názory jsou konfrontovány.

Střídání vypravěčů přináší i proměny stylu, každý z nich promlouvá svým specifickým způsobem, proměňuje se tempo i obraznost vyprávění. Sentimentální, hlučná a pokrytecká Helena přináší neuspořádaný proud mělkých myšlenek a emocionálních výlevů, racionální a pochybovačný Ludvík dlouhá souvětí s častými vsuvkami, folklorista Jaroslav pasáže reflexivní, popisné, doktor Kostka křesťanské vyznání. Časté jsou zejména (pro Kunderu typické) pasáže úvahové, esejistické.

Již zde tedy kunderovské chápání románu, které pak naplno v exilových románech. A sice: příběh i úvaha mají stejnou důležitost, román má být vrcholem syntézy složky epické a meditativní (tedy ne jen jedno – klasický román, nebo druhé – avantgardní), tak zachytí mnohoznačnost a relativitu lidského života. Dobrý román nutí k zamyšlení, klade otázky, autor příběhem dokládá své myšlenky, rozmlouvá se čtenářem. Pro své pojetí románu je Kundera řazen k postmodernistům.

Kundera vyvrátil tvrzení o „krizi románu“ svými světoznámými romány (vše v exilu):

70. léta

Život je jinde (česky pouze exil. 1979) – román, opět analyzuje lyrický postoj k životu, který je typický pro mládí (původní název Lyrický věk); hrdinou je sentimentální, romantický a stále dětinský mladík, básník; když je „osloven“ novou dobou a ideologií, bezvýhradně se s ní ztotožní, píše v duchu jejích požadavků dogmatickou poezii a především se stane bez výčitek svědomí udavačem (když se od dívky dozví, že její bratr se chystá utéci do ciziny), z frašky se stala tragédie (jako obyč.), nejsilnější místo – obraz pocitů, které má udavač po úspěšné akci.

Jakub a jeho pán (1971,1992) – nejúspěšnější hra, na motivy Diderotova románu Jakub fatalista; pocta Diderotovi, na kterém Kundera cení, že pojímá své dílo jako hru pronikavého intelektu, humoru a fantazie. Hra vystavěna na principu několikanásobných variací dějů i témat. Dominuje otázka lidské identity: („Všechno, co se kdy na světě přihodilo, bylo již stokrát přepsáno, a nikoho ani nenapadne se podívat, jak to doopravdy bylo. Lidé byli už tolikrát přepsáni, že ani nevědí, co jsou.“)

Témata, do kterých materiál patří