Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká próza od 70. let 20. století do současnosti

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (163.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Konec nylonového věku (napsáno 1950, vydáno 67) – román, krátce po únoru 48 se pražská zlatá mládež loučí na plese se svým životním stylem (tj. s nylonovým věkem), na hlavního hrdinu, VŠ studenta, a jeho přátele doléhají nové poměry po únoru 1948.

Tankový prapor (napsáno 1954, vyd. 1971 v Torontu) – román odráží zážitky autora z vojenské služby (1951-53), humorná satira, až karikatura, dokládá nesmyslnost vojenské mašinérie v podobě, jakou měla nejen na počátku 50. let (kdy byl na vojně Danny), ale vlastně až do roku 1989 (zfilmováno 1991, Vít Olmer)

Sedmiramenný svícen (1957-64) – soubor 7 povídek o tragických osudech Židů, o zážitcích mládeže v protektorátu; vyprávějí si je navzájem dvacetiletý Danny a stejně stará Rebekka (přežila věznění v Terezíně).

Legenda Emöke (1963) - hořká novela o rodící se lásce, rozbité hned v zárodku zásahem lidské tuposti a nízkosti. Na rekreaci ROH se setká pražský redaktor s krásnou, mladou, křehkou vdovou Emöke, která přežila hrubiánské manželství. Jejich začínající vztah rozbije svými pomluvami ješitný a neomalený učitel, který se chtěl pomstít za to, že byl Emöke odmítnut. Když se redaktor vrátil do Prahy, byla Emöke už jen snem, legendou. V učiteli Škvorecký s nenávistí vykreslil typ přízemního člověka, bezpáteřného příživníka režimu, myšlenkově i citově tupého a omezeného. (televizní inscenace – Preiss, Timková, Donutil)

Prima sezóna (psáno 1967-75, vyd. 1975 v Torontu, 1990 v Praze,TV seriál 1994, K. Kachyňa) – cyklus 6 navazujících povídek, děj se odehrává v průběhu jednoho roku od zimy do podzimu, opět v Kostelci (v rodném Náchodě) v době protektorátu, ale okupační poměry do příběhu zasahují jen okrajově (odlehčené). Septimán Danny Smiřický (opět autobiografický) hraje na flexatón (saxofon), v kostele pomáhá při mších jako ministrant, zkouší v ochotnickém divadle, ale to, po čem touží nejvíc, jsou kostelecké dívky. Naplno prožívá okouzlení jazzové i milostné, pokouší se postupně získat řadu dívek, šestkrát kuje plán, ale vždy neúspěšně, nic nevyjde podle jeho představ. Danny je symbolem naivního mládí, je trochu snílek a trochu vejtaha, ale v žádném případě není cynický. Vyprávění je decentní, erotika má trochu starosvětský ráz (odpovídající době); hravost a komičnost je založena na náhlém a překvapivém vzniku bezvýchodných situací, povídky jsou lidské, příjemně pohladí duši, Š. je považuje za své nejlepší dílo, nese podtitul Text o nejdůležitějších věcech života. Kdysi o ní řekl, že chtěl napsat nový Stříbrný vítr pro svou generaci.

Jazyk: hovorová a obecná čeština, slang mladých lidí + obecné rysy uvedené výše.

Zimní příhoda: Když Danny konečně přemluví spolužačku Irenu, aby ho pozvala domů, přichází pan rada, její otec, a oběma dá vypočítat spoustu příkladů. Danny ho totiž ujišťoval o tom, že Irenu přišel doučovat matematiku, nic lepšího ho nenapadlo, přestože právě z matematiky mu hrozil reparát.

Témata, do kterých materiál patří