Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Hlavní tendence české poezie po r. 1945

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

21. Hlavní tendence české poezie po roce 1945 ( Holan, 50.léta, Hrubín, Kainar, generace 60.let, Hanzlík, rok 68, 70. - 80.léta, současná tvorba)

ČESKÁ LITERATURA PO ROCE 1945

  1. 1945 – 1948 – 8.5.1945 – končí 2.světová válka v Evropě. Na základě mezinárodních dohod nás měla osvobodit rudá armáda. Do Prahy se vrací exilová vláda v čele s Benešem. Období parlamentní dekomracie – u nás vládne víc politických stran = období demokratizace. V únou roku 1948 Beneš přijímá demisi nekomunistů a pověřil sestavením nové vlády Gotwalda, který situaci využil a sestavil vládu ze skoro samých komunistů.

  2. 1948 – 1956 – období nejhorší a nejhlubší totality. Znárodňuje se, ruší se soukromé vlastnictví, má patřit všem. Zakládají se pracovní tábory, kde jsou lidi, kteří nesouhlasí s nynějším režimem. Odpůrci jsou pronásledováni, padá železná opona (zavírají se hranice). Proces s Miladou Horákovou. Oslava práce.

1953 – zemřel Stalin + Gotwald

1956 – se v Sovětském svazu koná 20.sjezd. Nikita Chruščov vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval Stalina. Počátek uvolňování zemí sovětského bloku, který pokračuje dál v 60.letech.

  1. 1956 – 1968 – vydána květnová ústava, nastupuje Antonín Novotný. Z lágrů je většina vězňů osvobozena. Dostává se k nám západní literatura, hudba, umění. Uvolňuje se cenzura, může se cestovat. Od jara 1968 se může cestovat i na západ. Pražské jaro – Alexandr Dubček, prezidenta Novotného střídá Ludvík Svoboda => „socialismus s lidskou tváří“ - pomocí reforem povolení drobného podnikání. Obsazují nás vojska Varšavské smlouvy (protože jdeme jinou cestou než chtěl Brežněv). Situace neměla daleko k občanské válce. Vzniká dělnictvo – rolnická vláda. Gustav Husák se dostává na post tajemníka KSČ, stává se prezidentem.

  2. 1968 – 1989 – období normalizace. Poměry se vracejí zpátky. Po roce 1968 je obrovská vlna emigrace, opakuje se zatýkání, vyhazování ze škol. Nejsou politické procesy. V 80.letech Grbačov v rusku zavádí tzv. „perestrójku“ - přestava sovětské společnosti směrem k demokracii. V roce 1977 vydána Charta 77, kterou vydali vizidenti v čele s Patočkou a Havlem. Považovali „pouze dodržování lidských práv a mezinárodních úmluv“. Komunisté vymysleli antichartu. Mezi umělci, byli pozvání do národního divadla, kde byli přinuceni podepsat „antichartu“.

Česká literatura po roce 1945 – 1968

Čeští básníci reagují nejprve na konec války oslavou osvobození např: Jaroslav Seifert sbírkou Přilba hlíny nebo František Halas sbírkou Barikáda, Vladimír Holan – Panichida, Rudoarmejci. Dále vychází sbírka básně z koncentračního tábora Josefa Čapka. Uvolňuje se cenzura a vychází verše psané „do zásuvky“. Vedoucí postavení má „generace středního věku“ (Seifert, Halas, Holan, Nezval). Novinkou je tvorba tzv. „meditativního proudu“ (Jan Kostohryz, Jan Zahradníček). Působí i několik básnických skupin: 42, RA (Ludvík Kundera), kolem časopisů (Rudého práva, Mladé fronty, ČSM, Kulturního Kádru), Ohnice (odkaz Jiřího Ortena). Svou činnost obnovují surrealisté, experimentální poezie (Josef Miršal, Bohumila Grógerová).

Témata, do kterých materiál patří