Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Národní obrození

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Představitelé 1. fáze NO

Josef Dobrovský – mnohostranný vědec: především zakladatel moderní jazykovědy, literární historie, slavistiky, dějepisectví, ale věnoval se i dalším oborům. Kdybychom sestavili pomyslnou hierarchii vědců NO dle jejich geniality, na tom nejvýsostnějším místě by byl zcela jistě Dobrovský. Byl typem vědce, který nade vše preferoval spolehlivé důkazy a měl schopnost pronikavé analýzy; své nekompromisní, přísně kritické soudy měl vždy pečlivě vědecky podloženy. Byl uznávanou, rozhodující autoritou 1. generace obrozenců.

Narodil se v Uhrách, dětství už v Čechách, vystudoval teologii v Praze, vychovatelem a učitelem u Nosticů, pak soukromý vědec, mnoho studijních cest (Švédsko, Rusko), při jedné z nich zemřel – v Brně, zde také pochován. Dílo:

Zevrubná mluvnice jazyka českého (německy) – první vědecká mluvnice, kodifikuje (uzákoňuje) normu, tím zastavil úpadek a dává základy spisovné novočeštině (byť Dobrovský k aktivní budoucnosti češtiny skeptický). Protože dlouhou dobu chyběla dobrá péče o český jazyk (brusiči a puristé spíš škodili), spisovná norma (pravidla) byla rozkolísaná, tj. nebylo o co se opřít při rozhodování, co je správně, v jazyce se míchala nespisovná mluva, nářeční prvky, cizí vlivy, hlavně germanismy, nevhodné novotvary, neobratná, nepřirozená větná stavba atd. V této situaci, když chtěl Dobrovský stanovit jednotná, pevná pravidla, ani nemohl za základ vzít současnou češtinu. Pro základ novočeské mluvnické a pravopisné normy sáhl tedy do minulosti – do doby humanismu (hl. 2. pol. 16. stol.), neboť veleslavínskou češtinu a jazyk Bible kralické považoval za vrchol vývoje češtiny.

Německo-český slovník – dvoudílný

Dějiny české řeči a literatury (německy) – poprvé popsán vývoj jazyka a literatury, ukázáno bohatství staršího českého písemnictví. Úroveň literatury hodnotí především podle úrovně jazyka, proto vrchol spatřoval v době veleslavínské. Neutěšený současný stav možno zlepšit pouze tehdy, budeme-li znát a využívat literární dědictví.

Základy jazyka staroslověnského (latinsky) – první vědecká mluvnice staroslověnštiny, založil tak slavistiku = vědu o jazyce, literatuře, dějinách a kultuře slovanských národů.

Česká prozódie (německy) – stanovil pravidla přízvučné prozódie, tj. sylabotónického verše, který střídáním přízvučných a nepřízvučných slabik je pro češtinu nejpřirozenější, nejvhodnější. Naopak odmítal časomíru – pro češtinu je nepřirozená. Zasáhl tak do sporů o český verš. Proti němu Jungmann a mladí: Šafařík+Palacký– obhájci časomíry, abychom měli poezii vznešenou… Ale Dobrovský měl cit pro jazyk a vývoj české poezie mu dal za pravdu.

Různé kritické stati – vyvracel různé historické omyly či výmysly, opravoval určování stáří mnohých písemných památek a hlavně jako první odhalil nepravost Rukopisu zelenohorského

Témata, do kterých materiál patří