Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ruchovsko-lumírovská generace, český kritický realismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (131 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dramata:

Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč

Lucerna - nejhranější Jiráskovo drama, pohádková hra navazující na dramatické báchorky

Realismus v dramatu

Snaha o vybudování stálého českého divadla byla završena v 80. letech.

1862 – otevření Prozatímního divadla; budova stála v místech dnešního ND

1868 - položen základní kámen ND

1881 - otevření ND (Smetanova Libuše), zhruba po 2 měsících vyhořelo

1883 - znovuotevření ND (opět Smetanovou Libuší)

„generace Národního divadla“ - umělci, kteří se podíleli na stavbě a výzdobě ND: architekti: Josef Zítek, Josef Schulz; sochaři: Bohuslav Schnirch, Josef Václav Myslbek, malíři: Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Tulka, Václav Brožík, Julius Mařák, Vojtěch Hynais (opona).

Dramatikové:

Ladislav Stroupežnický (1850-92)

Dramaturg ND, úspěšný autor her, zpočátku veselohry s historickými náměty:

Zvíkovský rarášek – o záletnických spádech Mikuláše Dačického z Heslova

Paní mincmistrová – hlavním hrdinou opět Mikuláš Dačický

Naši furianti čít 2 s.137 - veselohra ze života jihočeské vesnice, spor mezi vysloužilým vojákem Bláhou a krejčím Fialou o to, kdo se stane v obci ponocným; vliv na to mají sedláci – starosta Dubský, pytlák Bušek, nejde už o věc, ale o osobní zájmy, dochází k hádkám, intrikám, postavy jsou živé typy, jsou v nich vystiženy výrazné rysy českých sedláků – hlavně furiantství, furianti = vychloubají se, naparují se, hrají si na pána, chtějí každého trumfnout, jsou tvrdohlaví, domýšliví, okázale předvádějí, co mají či umí, projevuje se to všechno v řeči, gestech, jednání, chování. Dialog oživen nářečím, také využit situační humor.

Gabriela Preissová (1862-1946)

- realistické drama, tragédie ze slovácké vesnice, obě způsobily rozruch:

Gazdina roba – dramatický příběh chudé švadleny Evy, která opouští svého muže a odchází s ženatým milencem za prací do Rakouska, on ji zradí, ona nakonec spáchá sebevraždu;

Její pastorkyňa (=nevlastní dcera, schovanka) – dramatický příběh, stará mlynářka Kostelnička utopí nemanželské dítě své schovanky Jenúfy, aby ji i sebe uchránila před hanbou;

Obě hry se staly librety oper (Gazdina roba pod názvem Eva je dílem Josefa Bohuslava Foerstera, Její pastorkyňa Leoše Janáčka)

Alois a Vilém Mrštíkové (1861-1925, 1863-1912)

Jejich dílo patří k vrcholům českého kritického realistického umění 19. století. Oba jsou autory próz a dramatu, Vilém i literárních kritik.

Život: Oba narozeni v Jimramově u Brna, jako děti se s rodiči stěhují do Ostrovačic na Moravě. Alois vedl klidný a vyrovnaný život. Prožil jej jako učitel na venkovských školách na jižní Moravě. Ve svém domě správce a učitele školy v Divákách u Hustopečí poskytoval domov a útočiště celé rodině i Vilémovi. Vilém vedl bohémský život, nedostudoval práva, střídavě pobýval v Praze nebo u svého bratra na Moravě (jezdil se za ním uklidňovat). Dlouholetá nemoc a pocit tvůrčí krize přivedly Viléma nakonec k tomu, že spáchal sebevraždu. (O životě bratří Mrštíků vypráví František Kožík v románech Na křídlech větrného mlýna a Neklidné babí léto.)

Témata, do kterých materiál patří