Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ruchovsko-lumírovská generace, český kritický realismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (131 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Západ – román, obraz tvrdého života venkovanů na Vysočině, zejména však vyzrálá psychologická kresba stařičkého faráře – lidumila, dobrodince, rádce; jeho duševního světa a sklonku jeho života; západ v názvu znamená blízkost smrti, umírají jeho nejbližší, on sám umírá, když se musí stěhovat ze své fary, kde chtěl zemřít.

Pantáta Bezoušek - úsměvná povídka, Bezoušek je bodrý venkovský sedlák a přijíždí do Prahy za svým synem advokátem. Dochází ke konfrontaci dvou světů. Neshody jsou překonávány Bezouškovou dobrosrdečností a přímostí, všechny si tím nakonec získá.

Tereza Nováková

- její literární vzor byla Karolína Světlá, romány se zabývají náboženskými a sociálními proudy mezi venkovským lidem na Vysočině; děj se soustřeďuje kolem jediného ústředního hrdiny = monografické romány, dnešní čtenáře už asi moc neosloví.

Romány: Jan Jílek - o osudech českého evangelíka z 18. století, Jiří Šmatlán - o duchovní cestě tkalce, nachází naději na spravedlivé uspořádání společnosti v socialismu; Na Librově gruntě, Děti čistého živého, Drašar.

Antal Stašek

- otec Ivana Olbrachta (oba komunisty využiti a přeceňováni pro jejich levicové smýšlení), dílo spjato s rodným Podkrkonoším.

Dílo: O ševci Matoušovi a jeho přátelích - román, odehrává se r. 1848 a v 50. letech, sleduje růst revolučnosti hl. hrdiny, jeho vývoj od anarchismu k socialismu, je pronásledován a vězněn, nakonec uprchne za hranice.

V temných vírech – o sociálním a národnostním útlaku dělníků německými továrníky.

Blouznivci našich hor – o vesničanech, kteří přemýšlí o lepším uspořádání světa, o anarchismu a socialismu.

Historická próza

Autoři v českých dějinách hledají paralely mezi historickými a soudobými událostmi a příklady hodné následování či odsouzení, i když každý v něčem jiném, nehodnotili českou minulost stejně - někteří spatřovali vrchol demokratických snah v husitství a národním obrození, jiní zase spojovali perspektivy Čechů se šlechtickými vrstvami či považovali za vhodné alespoň připomenout jejich zašlou slávu.

Josef Svátek

- jeho knihy nepatří k uměleckým vrcholům, ale jsou čtenářsky přitažlivé, přivedly mnoho čtenářů k zájmu o národní dějiny

- velice poutavé, napínavé, dramatický až téměř dobrodružný děj, dokáže barvitě líčit historické události, má výbornou fabulační schopnost

- komunistickou literární kritikou označeny za konzervativní (stranily habsburské monarchii, k lidovým hnutím skeptický, odmítavý postoj)

Dílo - rozsáhlé romány, s podrobnými kulturními a historickými souvislostmi, z rušné doby rudolfínské a pobělohorské:

Majestát Rudolfa II., Tajnosti pražské, Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze

Václav Beneš Třebízský

- ve své době velice oblíbený autor, dnes téměř zapomenut; jako katolický kněz se snaží své čtenáře umravňovat, poučovat a vychovávat, jeho knihy jsou silně citové až elegické, plné soucitu a pochopení; nezakrýval své sympatie k prostým lidovým vrstvám (často píše o lidových hnutích, selských vzpourách, husitství, o r. 1848). Neruda ho označil za nejnárodnějšího spisovatele své doby.

Témata, do kterých materiál patří