Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ruchovsko-lumírovská generace, český kritický realismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (131 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Poezie:

Vyšehrad - epický cyklus z českých pověstí a mýtů, inspirace pro Janáčka (opera Šárka)

Karolínská epopeja – podle starofrancouzského cyklu o Karlu Velikém a jeho rytířské družině.

Svatopluk Čech

Básník a prozaik, působil na čtenáře více myšlenkovým základem díla než uměleckými kvalitami. Dodnes však živé, protože myšlenkově i umělecky nadčasové jsou tzv. broučkiády.

Poezie je rétorická, mnohomluvná, romanticky patetická, postrádá intimitu, je určena spíše ke kolektivnímu působení (recitace). Dominuje epika, sociální a politická problematika, často zahalena do průhledné a čitelné alegorické podoby - v té době velice populární typ literatury, sloužila politickým ideálům, dnes jen svědectví té doby.

Epika:

Adamité – epos, námět z husitských válek

Evropa, Slávie – alegorické básně, dobově aktuální společenské problémy

Ve stínu lípy – veršované povídky, zachycují idylickou atmosféru českého venkova

Lešetínský kovář – veršovaná novela, národní a sociální problematika

Hanuman - satirický zvířecí epos, odsuzuje, zesměšňuje napodobování ciziny, Hanuman je syn opičího krále, je unesen, dostává se do Evropy, po návratu domů zavádí evropské způsoby

Lyrika :

Písně otroka - rozsáhlá skladba, otrok = symbol útlaku, spoutaný řetězy a toužící po svobodě, stává se symbolem národního osudu, ve své době obrovský ohlas

Jitřní písně – báseň ,,Dosti nás" - povzbuzuje k aktivitě a hrdosti

Próza: „broučkiády“ - nadčasová díla, nezabývají se jen dobovými problémy, ale obecně lidskými, které se objevují v každé době, i dnes.

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce – dvojsečná satira: na jedné straně parodie na tehdy oblíbené utopické romány (Verne), paroduje spisovatele, kteří podle něj utíkají od soudobých společenských otázek, ukazuje je, jako by byli „náměsíční“, na druhé straně zesměšňuje i přízemního pražského maloměšťáka mezi nimi (Brouček), neschopného vůbec pochopit umění.

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století - satiricko-humorná kritika českého maloměšťáctví konce 19. stol., autor komunikuje se čtenářem, (opera – Janáček). Matěj Brouček po bujarém večeru při návratu z hospody Na Vikárce spadne do sudu a usne. Ve snu se ocitá v Praze v době husitských válek (v předvečer bitvy na Vítkově). V dalším ději na každém kroku se pak neustále ukazuje ostrý kontrast mezi ním a husity: Brouček – pohodlný, přízemní, bezzásadový, bezcharakterní i zbabělý, vlastenecky vlažný; husité – nadšení, opravdoví, hrdinští, čestní, vlastenecky zanícení. Vyznívá jako humorná kritika, zesměšnění pana Broučka. I v přítomnosti Žižky se chová zbaběle a po útěku z bitvy na Vítkově je husity zajat a má být jako zrádce upálen v sudu, vtom se probudí.

Témata, do kterých materiál patří