Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tradiční světová literatura 1. poloviny 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (165.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Osudná vejce – Profesor učiní objev, který urychlí růst a vývoj živého plodu. Objedná si exotická hadí vejce k dalším pokusům. Dojde však k záměně a nakonec se vinou neodborného zásahu vylíhnou zrůdní plazi. Ohrožují životy lidí. Jen silný mráz ochrání obyvatele Moskvy před záhubou.

Psí srdce – podařilo se stvořit homunkula (umělý člověk), ale ten ohrožuje nejen svého tvůrce, ale i celé okolí.

historická dramata:

Moliere, Poslední dny (o Puškinovi) – obě o střetu umělce s mocí despoty: Puškin x Mikuláš I.; Moliere x Ludvík XIV. Do těchto her promítl autor svou zkušenost – i on byl celý život vystaven nevyzpytatelnému tlaku zvůle despoty, tj. Stalina.

Mistr a Markétka – román napsán v letech 1928-1940, vydán až 1967 v Paříži (u nás 1969). Bývá řazen k magickému realismu – místo skutečné, postavy magické, nadpřirozené, občas není poznat hranice mezi snem a skutečností. Zdramatizováno, i jako filmy.

Spojuje postupy filozofického, historického a psychologického románu a fantaskní grotesky v nový žánr (nebo styl), který ho proslavil po celém světě (bývá řazen k magickému realismu ve 2. polovině 20. století, přestože dílo vzniklo 1928 – 1940).

Podobenství propojující fantaskní grotesku na ďábelské motivy s faustovským a biblickým tématem a s pronikavou satirou na sovětskou realitu 20. – 30. let 20. století. 3 roviny díla:

  1. reálná – satirický obraz Moskvy a jejího literárního života ve 20. – 30. letech (MASOLIT = Masová organizace literátů)

  2. fantastická – vpád a působení profesora černé magie Wolanda a jeho záhadné družiny (první dvě roviny pojaty, podány groteskně, úzce propojeny)

  3. historicko-filozofická – úryvky z Mistrova románu, který je podobenstvím o Pilátovi a Ješuovi (v jejich dialogu konflikt pravdy a práva)

Děj: V parku spolu diskutují redaktor Berlioz a básník Ivan Bezprizorný o boží existenci. Redaktor mladíkovi vysvětluje, že bůh neexistuje a celé náboženství je jen hloupý přežitek. Snaží se mu vštípit, že v podstatě není důležité zabývat se tím, jaký Ježíš byl, jestli dobrý nebo zlý, ale že jde o to dokázat, že Ježíš jako osobnost vůbec neexistoval a všechno, co se o něm vypráví, že jsou pouhé výmysly, prachobyčejný mýtus. Do diskuse se náhle zapojí jakýsi cizinec. Je překvapen nevírou obou mužů v boha i ďábla a vypráví úryvek příběhu o Kristově ukřižování a pak předpovídá redaktorovu smrt. Redaktor považuje cizince za blázna, rozběhne se k telefonní budce, uklouzne a spadne pod tramvaj, která mu uřízne hlavu. Do písmene se tak vyplňuje cizincova předpověď. Zděšenému básníkovi dochází, že se setkal s ďáblem. Když to vše ohlásí na policii, je považován za blázna a zavřen do léčebny. Zde se setkává se spisovatelem, kterému se říká Mistr. Ten vypravuje básníkovi o osudu své knihy. Jeho román o posledních dnech Ježíše Krista je pošpiněn kritiky, nikdo jej nechce vydat, a tak zdrcený Mistr opouští svou milenku Markétku, jež byla jeho oporou při psaní románu, a uchyluje se do psychiatrické léčebny.

Témata, do kterých materiál patří