Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné osobnosti světové literatury 2. poloviny 20. století_ odraz druhé světové války ve světové literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (162 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

23. VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI SVĚTOVÉ LITERATURY 2. POLOVINY 20. STOLETÍ; ODRAZ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY VE SVĚTOVÉ LITERATUŘE

V literatuře najdeme mnoho výrazných individualit (samostatně stojících autorů), které nelze přiřadit k žádné z vyhraněných literárních tendencí.

Další významnou část literatury představují nejrůznější reakce na druhou světovou válku.

Celková situace ve světě vede ke katastrofickým vizím. Hojně se rozvíjí sci-fi literatura.

Obrovský rozmach nenáročné literatury řemeslně zvládnuté – bez větších ambicí po stránce umělecké, filozofické apod., spěch doby takové nenáročné literatuře napomáhá.

ODRAZ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY VE SVĚTOVÉ LITERATUŘE

Zpočátku velký rozdíl mezi literaturou západní a východní (zejména sovětskou)

– východní (oficiální): oslavováno zejména hrdinství, statečnost, obětavost sovětských vojáků – hlavně velitelů. Významná role komunistů, ukazují morální převahu socialistického člověka (ať už vojáka, partyzána nebo mladého člověka). Zaměřeno na široké záběry, vrcholné a pompézní scény (velké bitvy), násilný patos, politicky uvědomělé, schématické, černobílé vidění, propagační cíle, metoda socialistického realismu.

- západní: zaměřuje se více na lidskou psychiku ve válce, např. jak může člověka degradovat a co s ním může válka udělat, až jedná podle nejnižších živočišných pudů. líčení je střízlivé, nepatetické – tím je to působivější, drastičtější, dojemnější. Objevuje se i satirický a humoristický pohled na válku – neútočí jen na nepřítele, ale i do vlastních řad.

SOVĚTSKÁ LITERATURA

Výše uvedené platí pro oficiálně vydávanou, podporovanou literaturu. Objevují se i díla kvalitní, ale nemohou vyjít (vychází později) např.:

  • VASILIJ GROSSMAN

Život a osud (zabaveno KGB a vydáno až v 80. letech)

- románová epopej; obrazy z fronty, zákopů, zázemí; německé i sovětské koncentráky, obrovské i zbytečné oběti; stalinské zločiny, omyly velitelů

Od poloviny 50. let politické uvolnění – i v literatuře, v dílech přichází prohloubení, analytičnost, etické otázky, zaměření i na jednotlivce, objeví se i postava dezertéra.

  • MICHAIL ALEXANDROVIČ ŠOLOCHOV

  • Osud člověka

- Hl. postava v německém zajetí, několikrát na prahu smrti, ale vždy se mu podaří uniknout a přitom si zachovat svou lidskou důstojnost. Na konci se ujímá malého chlapce, který je jeho jedinou radostí a smyslem života.

- intimní, důvěrné, poklidné vyprávění, bez patosu a drastičnosti, prostý, hluboce lidský příběh

- jeden z pokusů o rehabilitaci sovětských válečných zajatců (totiž zajatci, kteří přežili, jako podezřelí posíláni do gulagu)

  • BULAT OKUDŽAVA - písničkář a básník

  • Ahoj študente

- novela, místo heroického patosu obecně humanistický postoj

Témata, do kterých materiál patří