Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné osobnosti světové literatury 2. poloviny 20. století_ odraz druhé světové války ve světové literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (162 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- Mladý člověk (vlastenecky neuvědomělý) nechce být zabit, chce žít!

ZÁPADNÍ LITERATURA

Anglie

  • JAMES CLAVELL

  • Král Krysa

- Uzavřený svět japonského zajateckého tábora v Tichomoří. Zajatci jsou zde američtí, angličtí aj. Americký desátník King = prototyp amerického byznysmena, dostal přídomek krysa (znamená pro Američany chytrost, sílu, štěstí, pro nás spíš amorálnost). Získal si výjimečné postavení mezi spoluvězni. Zřídil krysí farmu a prodává krysí stehýnka jako lahůdku za vysokou cenu důstojníkům, kteří se vyvyšují (napětí mezi šaržemi), pomstil se, vydělal si. Potlačena tradiční morálka, hodnoty – vystřídány zákonem silnějšího. Ale i v demoralizovaném prostředí může vzniknout hodnota jako mužné přátelství. Anglický poručík letectva Petr, původem aristokrat, Kinga obdivuje, chápe, co z lidí dělá válka, jak se mění měřítka, hodnoty…

Přichází konec války, osvobození. Jeden z osvoboditelů se diví, co se to s nimi stalo – degradované lidství. Zajatce čeká návrat do normálního života, kde zase budou jinak zvrácené zásady, kšeftování podle jiných pravidel.

- Dramatizace J. Hubač, u nás často hráno v divadlech

  • PATRICK RYAN

  • Jak jsem vyhrál válku

- humorné vyprávění, ironie, parodie, satira; postmoderní rysy; autor říká: „Abychom neplakali, raději smích“

Francie

  • PIERRE BOULLE

  • Most přes řeku Kwai

- Otřesné svědectví z japonského zajateckého tábora. Hl. hrdina anglický důstojník, kterému je vojenská disciplína nade vše. Když musejí stavět Japoncům most, zabrání svým spoluvězňům most zničit.

  • Planeta opic - sci-fi román

  • ROBER MERLE

  • Smrt je mým řemeslem - Obraz zrodu nacisty, velitele koncentračního tábora v Osvětimi Rudolfa Hösse.

  • Malevil - sci-fi, vize světa po výbuchu atomové bomby

USA

  • WILLIAM STYRON – díla vysokých kvalit, často otázky svědomí a viny

  • Sophiina volba (1979)

- psychologický román, osobitým způsobem ukazuje, čeho se nacistická ideologie dopouštěla na psychice člověka, čím lidé trpěli (i když ty hrůzy samé už dávno skončily) mnohdy až do smrti. Nejde jen o „obvyklé“ válečné zážitky, ale o takové, které právě vinou nacistické ideologie jsou mnohem hrůznější.

- 2 roviny: Současný příběh odehrávající se v USA (částečně autobiografický) vypráví mladý vypravěč Stingo. Seznámil se s mileneckým párem, Sophií a Nathanem. Postupně nám i sobě odkrývá záhady jejich vztahu a tragické momenty jejich života. Nathan je narkoman a schizofrenik. Sophie je Polka, která přijela po válce do USA, aby se pokusila najít rovnováhu po životním otřesu, který prodělala v Osvětimi – musela se vzdát jednoho ze svých dětí, vlastně rozhodnout o jeho životě a smrti. Minulost Sophie je 2. rovinou románu – psychicky vyhrocených životních situací, v nichž stojí před nějakou volbou, bylo v jejím životě víc, ale ta volba, které dítě nechat poslat do plynové komory, je nejtragičtější – nebylo správné volby, každá by byla špatná, ať by udělala cokoli. A v tom je ta zrůdnost nacistů – dali jí možnost volby jakoby nějakou výsadu coby Polce (ne židovce) a přitom to pro ni bylo mnohem horší, než kdyby jí tu volbu nedali.

Témata, do kterých materiál patří