Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné osobnosti světové literatury 2. poloviny 20. století_ odraz druhé světové války ve světové literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (162 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V psychiatrické léčebně chovancům nikdo nepomáhá, spíše jsou ještě více ničeni. Jsou zde izolováni a převychováváni, neboť se příliš odlišují od „normálních“, ale v podstatě zmechanizovaných lidí. Je jim vnucováno, co mají chtít. S jejich životem se zde manipuluje tak, aby byla odstraněna jejich jedinečnost, individualita, identita, aby mohli být lépe ovládáni jako dokonale seřízený stroj. Představitelka ústavní moci, tzv. Velká sestra, má absolutní moc nad životem, zdravím, chováním, svobodou lidí, kteří jsou jí podřízeni a které svými léčebnými a výchovnými praktikami ničí, jejich psychické slabiny ještě prohlubuje. McMurphy strhává s sebou (pod svůj vliv) i další pacienty, dodává jim ztracené sebevědomí a důstojnost, snaží se jim vrátit vitalitu, radost ze života (např. vyvede je mimo ústav, na širém moři zažijí na chvíli spontánní radost z lovu ryb; pomáhá jim už i smíchem – uvolňuje, léčí, umožňuje vidět věci v jiném světle, osvobozuje, dodává sebejistotu). To vše samozřejmě vede ke stupňování konfliktu s Velkou sestrou; vyvrcholí v okamžiku, když Velká sestra svou léčebnou metodou dožene jednoho z pacientů k sebevraždě. McMurphy se pokusí Velkou sestru uškrtit, ale tím jí dal záminku, aby ho nechala podrobit lobotomii, která z něj učiní pouze trosku s vegetativními funkcemi. Bromden svého přítele McMurphyho udusí, smrtí osvobodí, aby na něm (bezbranném) Velká sestra nemohla dovršit svůj triumf a učinit z něj trvalé a výstražné memento své neporazitelnosti.Pak z léčebny uprchne do svého přírodního domova. McMurphyho vzpoura, i když pro něj končí špatně, nebyla marná – pomohl vrátit sebevědomí, odvahu i svobodu Bromdenovi.

  • E. L. DOCTOROW

  • Ragtime - román o Americe poč. 20. stol., zachycuje atmosféru a „rytmus“ doby, bohatý děj, ale dominuje tragický příběh černošského ragtimového pianisty; (film – Forman)

  • ROBERT FULGHUM – humorista, humoristické knížky, např.

  • Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce

  • ARTHUR HAILEY

- autor profesních a katastrofických románů, řemeslně mistrovsky zvládnutá literatura, výborná fabulační schopnost, dialogy apod., ale bez větších uměleckých ambicí, např.

  • Letiště

  • EVAN HUNTER

  • Džungle před tabulí - ukazuje šokující poměry v americkém školství

  • ANTON MYRER

  • Poslední kabriolet

- Vzpomínání hlavního hrdiny na zdánlivě bezstarostnou dobu mládí (bylo to těsně před 2. světovou válkou), jakoby kronika generace, která byla ze světa studentských přátelství, lásek, swingových večírků a ztřeštěných jízd v kabrioletech vržena do světa války; další rozčarování i z poválečné situace

  • srovnatelné se ztracenou generací – podobné rozčarování

  • u autora dominuje schopnost vtáhnout čtenáře do příběhu

Témata, do kterých materiál patří