Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné osobnosti světové literatury 2. poloviny 20. století_ odraz druhé světové války ve světové literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (162 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Souostroví Gulag

- rozsáhlá trilogie, jakoby kronika gulagu (1918 – 1956), dokumentární charakter, všestranný rozbor historie gulagu, vlastní zkušenosti i vyprávění, vzpomínky, dopisy jiných, nic není vymyšleno (ani postavy, ani události)

- dochází k závěru o smyslu práce v gulagu: prací vězňů je budován socialismus a zároveň slouží k likvidaci vězňů, ne k jejich nápravě

  • Jeden den Ivana Děnisoviče

- novela, autobiografická, zaznamenává věcně skutečně jen jeden den ve stalinském lágru; dokládá degradaci lidských hodnot – inteligentní a vzdělaný člověk nevede filozofické úvahy, ale zajímá ho potrava, je vděčný za to, co by byly v normálním životě pomíjivé drobnosti; ale lidství si uchoval.

Finsko

  • MIKA WALTARI

- proslul historickými romány: Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Nepřátelé lidstva, Pád Cařihradu, Krvavá lázeň, Šťasná hvězda aj.

  • Jeho království

- Vypravěč – Říman Marcus se dostává do Jeruzaléma právě v době ukřižování Ježíše Krista. Je přímým svědkem jeho smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství a s detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů. Setkává se s učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a dalšími svědky Ježíšova zázračného vlivu. Vždy nad vším otazníky, vždy se nabízí vysvětlení mystické i reálné, nikdy se nevyřeší – nelze, stále hledá odpovědi, nenachází. Nakonec Marcus dospívá k vyrovnanosti. Nenachází sice odpovědi na své otázky, ale nachází alespoň sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. K tomu jej přivedlo to hledání. Všechny tyto zážitky ho změnily, trvale ovlivnily jeho život a on si to uvědomuje velmi intenzivně.

- V románech historické prostředí zachyceno velice živě (hrdinové často putují po mnoha zemích),

- Hrdina (jako většina Waltariho hrdinů) je vzdělaný, nezávislý pozorovatel, moderní člověk, který touží po poznání – hledá, nenachází, ale pořád má naději. I pro dnešního čtenáře jsou jeho hrdinové přitažliví, přesvědčiví, sympatičtí. Většina jeho hrdinů prožívá tíživou osamocenost, vědomí, že člověk je na světě vždycky sám. Často u hrdiny zážitek až mystického prozření. Realita a mystika vždy v přiměřeném poměru.

- romány odráží autorovu historickou deziluzi, zklamání ideologiemi, vědomí nespravedlnosti dějin

(lidské osudy znamenají málo – nespravedlnost, krutost historie)

- svými romány říká, že Bohu je jedno, jestli se k němu lidé modlí v kostele, v synagoze, v mešitě nebo ve svém srdci, žádné náboženství nenadřazuje ani nezatracuje, zato však důrazně odsuzuje totalitní ideologie, pro něž jsou lidé nevýznamní, jen částečky v mocenské hře.

Fantastická literatura - literatura pohybující se tematicky za hranicemi běžné reality

Do rámce takto široce pojaté fantastické literatury lze zařadit vědeckofantastickou literaturu (science fiction, sci-fi, označení se objevuje ve 20. letech 20. stol.), ta má též mnoho podob:

Témata, do kterých materiál patří