Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné osobnosti světové literatury 2. poloviny 20. století_ odraz druhé světové války ve světové literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (162 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- tzv. ortodoxní pojetí či hard sci-fi - zaměřená hlavně na vědecké a technické poznatky a také na dalekou budoucnost na Zemi či na mimozemské civilizace (Asimov, Clarke (zčásti))

- humanistická, etická linie sci-fi – zaměřená více na humanistické, etické, často varovné vyznění než na samy velké výdobytky vědy (Wells, Clarke (zčásti), Bradbury, Merle, Boulle)

- katastrofické vize společnosti, zpravidla totalitní – navazují na utopickou linii, utopie i antiutopie, také zaměřeny na varovné vyznění (Orwell, Bradbury)

- tzv. fantasy literatura – ke sci-fi jen volně, zaměřuje se na imaginární světy, na racionálně nevysvětlitelné až magické jevy (Tolkien) (pozor – neztotožňovat tento vymezený proud s veškerou fantastickou literaturou obecně)

Utopie – jako žánr se rozvíjí od doby renesance, kdy vznikala díla, která líčila domněle ideální poměry ve vysněné zemi, (např. Angličané T. More roku 1516: Utopia (odtud ten název) a F. Bacon: Nová Atlantis, Ital T. Campanella: Sluneční stát). U Swifta pak utopické prvky slouží jako prostředek ke kritice… Srovnej dále např. s K. Čapkem – u něj jsou utopické prvky prostředkem k varování… antiutopie = radikální převratné změny nevedou k lepšímu, ba naopak.

Za antiutopie lze považovat díla s varovným humanistickým a etickým vyzněním, stojí umělecky výše než „čistá“ sci-fi, patří tedy také k nejuznávanějším.

(Chápání všech těchto pojmů a vztahy mezi mini, jejich uspořádání se v mnohých příručkách různí, uvedené linie se mohou u jednotlivých autorů prolínat, mísit.)

GEORGE ORWELL (1903-50) - až do r. 1989 bylo toto jméno u nás pečlivě utajováno.

George Orwell, vlastním jménem Eric Blair, je britský spisovatel. Narodil se v Indii v rodině koloniálního úředníka. Od 8 let navštěvoval školy v Anglii; přestože patřil k nadaným studentům, odmítl univerzitní stipendium a na několik let se stal policistou v Barmě (Barmské dny 1934). Službu opustil a vrátil se roztrpčen a s pocitem spoluviny za koloniální praktiky. Vedl dobrodružný a pohnutý život, nějakou dobu žije také jako tulák v těch nejchudších vrstvách (Trosečníkem v Paříži a v Londýně 1933). Považoval se nejprve za anarchistu, později za socialistu; rozchod s minulostí dal najevo tím, že začal užívat pseudonym (podle anglické říčky). Pracoval jako novinář a esejista. Část jeho díla má publicisticko-dokumentární ráz (články, reportáže). Spolupracoval s BBC, přispíval do předních anglických novin a časopisů. Zapojuje se do španělské občanské války jako dobrovolník na straně republikánů (vzpomínková reportáž Hold Katalánsku 1938). Ve Španělsku byl vážně raněn, ale také dospěl k poznání, že hnutí, s nímž sympatizoval, zdaleka není imunní vůči dogmatismu, fanatismu, brutalitě a pokrytectví. Nevzdal se socialistických názorů, ale stal se rozhodným odpůrcem totalitních praktik. „Každou řádku, kterou jsem od roku 1936 napsal a která stojí za zmínku, jsem přímo či nepřímo psal proti totalitarismu a pro demokratický socialismus, jak jej chápu.“ Orwell byl přesvědčeným socialistou, ale také demokratem, a nesnášel propagandistické lži – lhaní ve jménu propagandy. 2. světové války se kvůli tuberkulóze neúčastnil. Zemřel v Londýně (na tuberkulózu ve věku 46 let) krátce poté, co dopsal své poslední a nejslavnější dílo 1984.

Témata, do kterých materiál patří