Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné osobnosti světové literatury 2. poloviny 20. století_ odraz druhé světové války ve světové literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (162 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • JOHN IRVING

Dříve znám svým románem - Svět podle Garpa (1978), nyní např. Hotel New Hampshire a zejména novela Pravidla moštárny – příběh (jako u většiny děl) není nijak výjimečný. Sirotek Homér vyrůstal v sirotčinci, kde se stal chráněncem a žákem laskavého doktora Larche. Jeho zásluhou se z Homéra stal skvěle připravený lékař (i když bez diplomu) a dobrý člověk. Doktor by jej rád viděl jako svého nástupce v sirotčinci, který se svým přístupem k malým svěřencům velmi liší od jiných podobných institucí. Homér však tuší, že život je i někde jinde než jen v Larchově ordinaci. Rozhodne se odejít, poznat svět. Stává se česačem jablek, lovcem humrů, setká se zblízka s láskou i smrtí. Právě na jablečné farmě poznává tvrdé podmínky (pravidla) mezilidských i pracovních vztahů (proto pravidla moštárny), ale také propadá silnému milostnému citu. Nakonec po smrti Larche se vrací do sirotčince.

Irving umí ve zdánlivě obyčejných životních příbězích svých postav najít drama a vyvolat ve čtenáři silné emoce, přitom s obdivuhodnou lehkostí. Prostě umí vyhmátnout silné téma, aniž by líčil nějaké krvavé katastrofy nebo zásadní dějinné zvraty.

  • J. D. SALINGER

  • Kdo chytá v žitě

  • citlivé vystižení dospívání sedmnáctiletého chlapce

  • WILIAM SAROYAN

- povídky, v nichž humor, shovívavost, úsměvnost, trocha sentimentality

  • Lidská komedie

  • Odvážný mladý muž na létající hrazdě

  • Tracyho tygr

Anglie

  • WILIAM GOLDING

- NC, v jeho románech často problém zla ve světě, svár dobra a zla v člověku

  • Pán Much

- Dobrodružný příběh skupiny chlapců, kteří se ocitají na pustém ostrově (po letecké havárii) a postupně mezi sebou rozehrávají krvelačnou hru, která vyznívá jako filozofické podobenství: člověk v důsledku své izolace se v mezních situacích oprošťuje od společenských norem i mravních zásad a lidských hodnot – jsou nahrazeny barbarskými živočišnými pudy – snaha o přežití, silnější vítězí.

  • GRAHAM GREEN

- romány filozoficky a katolicky orientované

- témata dobra a zla v člověku a ve světě, svobody, moci, víry atd.

  • Monsignore Quijote

- inspirace Cervantesem

Starý obyčejný farář, který se náhodou stane monsignorem, je pronásledován církví a policií, nakonec uštván, společně s bývalým komunistickým starostou Sanchem unikají ve starém autíčku Rosinanta, přitom prožívají četná dobrodružství a diskutují spolu o dvou, snad nejvlivnějších učeních lidských dějin: křesťanství a komunismu (dobru a zlu, diktatuře a svobodě..).

Boj s větrnými mlýny – zde s policisty, kteří jsou „kam vítr, tam plášť“ a připomínají tak lopatky větrného mlýna. Četba rytířských románů, která pobláznila Quijota, je zde nahrazena četbou komunistických a katolických spisů. Přestože hrdinové představují dvě různé životní koncepce (jako u Cervantese), při společném putování si rozumí – spojuje je přátelství a humanistické cíle. Nakonec Quijote umírá, Rozinanta je rozstřílená a Sancho Panza odchází.

Témata, do kterých materiál patří