Psychologie v ženském lékařství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Role vyššího věku
Některé role svého života může žena naplnit až v pozdním věku: roli prababičky nebo vdovy.
S pozdním věkem ale nejsou svázány jen požadavky na nové sociální role.
Ve vyšším věku stojí před ženou úkol, vyrovnat se také s dosud nepoznanými biologickými změnami organismu (osteoporózou, řídnutím a šedivěním vlasů, nápadnými změnami kůže, omezenou pohyblivostí…).
Žena, která akceptovala své pohlaví, by měla bez větších psychologických problémů přijmout fakt klimakteria. Vyrovnat se se skutečností, že již nikdy nemůže naplnit nejzákladnější biologické poslání svého pohlaví, kterým je reprodukce.
Vyrovnaná žena mnohdy fakt klimakteria a splněných mateřských povinností vítá, protože teprve pak může převzít některé sociální role, které ji přinesou pocit plné seberealizace.
Role rodiny
V procesu socializace má nezastupitelné místo rodina.
Kvalita rodinného prostředí je další důležitou vývojovou etapou.
Rodina vytváří prostor pro naučení se rolím osobního života, získání potřebných postojů, motivů a aktivit, které s realizací jednotlivých rolí souvisí. Přes citovou vazbu na matku dívka přijímá své pohlaví a osvojuje si různé ženské role.
Díky vztahu k otci se učí vztahu k druhému pohlaví a ke svému budoucímu partnerovi, otci svých dětí.
Od matky přejímá techniky vyrovnání se s příjemnostmi i nepříjemnostmi ženství, učí se vztahu k dětem.
Bohužel ne každá rodina vytváří svým dětem prostředí, které jim umožní žádoucí socializaci.
V rodině bychom měli nalézt :
oba rodiče, žijící v harmonickém vztahu převážně v jedné domácnosti až do konce života jednoho z nich
děti obou pohlaví
pravidelnou přítomnost členů širší rodiny ( prarodičů, strýců, tet…)
kontakty s přáteli a jejich rodinami
kontakty s učiteli a dalšími osobami, které pomáhají rodině s výchovou a vzděláním
výchovu zaměřenou především na saturaci všech potřeb dítěte s respektováním jeho individuálních zvláštností
atmosféru intenzivního citového vztahu obou rodičů k dítěti, jehož rozvoj je přiměřeným způsobem usměrňován
Je zřejmé, že jen zcela výjimečně můžeme najít rodinu, která by všechny vyjmenované požadavky splňovala. Uvedený seznam nám ale umožní orientovat se lépe v podmínkách, v jakých posuzovaný jedinec vyrůstal.Zda bude patřit k těm, kteří se spíše identifikují se svým pohlavím nebo zda potřebuje ( třeba těhotná žena ) ve svém procesu identifikace pomoci.Přiměřeně fungující rodina vytváří dětem podmínky, díky kterým se mohou přes pozitivní vztah ke svým rodičům identifikovat se svým pohlavím a osvojit si základní ženské nebo mužské role.Vlastnosti psychiky a její rovnováha je v procesu identifikace závislá na schopnostech ženy reagovat na biologické a sociální změny v jejím životě.Úspěšnost či neúspěšnost adaptace na tyto změny následně formuje psychiku.Stupeň identifikace s ženskou rolí je poslední kritickou etapou ve vývoji ženy.Důležité je, zda ji přijímá, i když třeba s velikými výhradami nebo zda ji zcela odmítla, díky životním zkušenostem, které její ženství trvale zraňovaly ( negativní zpětná vazba ).