Psychologie v ženském lékařství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Optimální pro ordinaci je místnost s plochou kolem 20m2, dostatečně osvětlená denním světlem, ale bez přímého slunečního svitu po většinu dne (severní strana je ideální)
Dekorace stěn vyžaduje převážně neutrální nebo světlé pastelové barvy. Holé stěny asociují nevlídnost, vyvolávají dojem nedostatku citu a porozumění. Pro jejich oživení jsou však nevhodné plakáty. Odstrašujícím dojmem působí též barevné tisky vystříhané z kalendářů.
Obrázky malované dětmi zdravotníka přitahují pacientovu pozornost k soukromí zdravotníka, což je v rozporu se smyslem návštěvy.
Reprodukce známých děl se též nedoporučují, působí všedně, podtrhují nedostatek nápaditosti, zájmu a netvůrčí atmosféru.
vybavení:
Ordinace by neměla vypadat jako operační sál!!
Je dobré oddělit vyšetřovnu od pracovny lékaře. Pozor na volbu stolu, za kterým zdravotník sedí, např. před oknem – pacient je pak oslněný, apod.
Nábytek ba měl být funkčně spolehlivý, v přírodních odstínech. Převážně bílý nábytek vyvolává dojem sterilního prostředí operačního sálu.
Hodiny patří na zeď tak, aby se na ně mohl pohodlně dívat jak lékař, tak pacient. Vhodné jsou zcela tiché elektronické.
vzhled lékaře (zdravotníka):
Zdravotník by měl být především upraven a čistý. Pozor na nápadné ozdoby se symbolickými obsahy. Pokud má např. zdravotník-muž dlouhé vlasy, či jinou vzhledovou výraznost, odlišnost, musí počítat s tím, že pacienti budou podléhat chybě prvního dojmu, a tak pro něj bude náročnější přesvědčit o své důvěryhodnosti, odbornosti, apod.
(dále viz příloha „vzhled ordinace“)
vzhled čekárny
Je nutné si uvědomit, že ve většině případů stráví pacient více času v čekárně než v ordinaci a jeho psychické rozpoložení může vzhled, vybavení a i např. způsob sezení v čekárně nemálo ovlivnit.
Znuděný pacient bude mnohem méně příjemný než ten, který po dobu čekání bude mít k dispozici např. aktuální časopisy týkající se nejen zdravotnictví, atd., viz níže.
Též chování přijímací sestry je významným činitelem ovlivňujícím psychiku pacienta.
vstup do ordinace:
dveře vedoucí do čekárny by měly být zřetelně označeny.
První dojem při vstupu do čekárny vytváří především:
vzduch – vyvarovat se typicky nemocničního zápachu, větrat, popř. lze používat vonnou svíčku, působí nevtíravě a příjemně, či jemný osvěžovač vzduchu, doporučuji ty typy, které se zasunují do zásuvky
barvy – vhodnější jsou „teplé“ odstíny, nepříliš výrazné
osvětlení – tmavé místnosti působí negativně, přespříliš prosvětlené neútulně, přes den by se uvnitř čekárny nemělo svítit, velká okna výhodou
prostor – příliš velký prostor působí neosobně, příliš malý stísněně
Dále je třeba dbát na:
okna by měla mít čistá skla, pokud možno žaluzie na případné ztlumení přímého slunečního světla a čisté neoprané záclony – působí velmi dobře, zútulňují místnost, popř. závěsy ladící s vybavením a vymalováním čekárny