Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




POLITOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (199 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

POLITOLOGIE

1. ÚVOD

1.1 Definice politologie

Politologie (někdy též politická věda) je společenská věda o politice. Zabývá se fungováním státu, variantami politických systémů, mocenských a vládních institucí, politickým chováním lidí atd. Je jednou z nejmladších společenských věd, na univerzitní úrovni se mimo USA objevuje až po 2. sv. válce. Původně byla součástí filozofie. Někteří z filozofů se také vyjadřovali k problematice fungování a pojetí státu a hledali ideální státní uspořádání.

Název politologie je složen ze dvou slov: polis je označení řeckého městského státu, logos dnes znamená v přeneseném významu vědecké pojetí problému.

1.2 Přístupy v politologii

V politologii se uplatňují tři základní přístupy: empiricko - analytický, historicko – dialektický a ontologicko - normativní.

Empirická (někdy také pozitivní nebo deskriptivní) politologie popisuje politickou realitu. Vychází z výzkumů a z pozorování, které potom zobecňuje. Klade důraz na neutralitu vůči zkoumanému objektu. Pozitivní politologie převažuje především v USA.

Historicko – dialektická (někdy také kriticko–dialektická) politologie se orientuje na hledání norem z pohledu historického vývoje

Normativní politologie vychází spíše z filozofie. Zabývá se hodnocením stavu společnosti, pokouší se nalézt a zdůvodnit jakýsi ideální stav. Normativní politologie se vyvíjí především v Evropě.

1.3 Vztah politologie k ostatním společenským vědám

Mezi politologií a ostatními společenskými vědami můžeme vypozorovat úzké propojení. Spojení je zvláště patrné v případě filozofie (mnoho filozofů bylo zároveň i politickými teoretiky), sociologie (podobná situace), historie (historické okolnosti ovlivňují politické myšlenky a události současnosti) a ekonomie (politik zasahuje podstatným způsobem do ekonomické sféry).

1.4 Členění a předmět politologie

Do všeobecného rámce politologie můžeme začlenit politickou teorii (dějiny pol. teorií), politické instituce (ústava, forma vlády...), strany, skupiny, veřejné mínění a vědu mezinárodních vztahů.

1.5 Metody politologie

Metodologie představovala vždy slabou stránku politologie. Metody práce byly přejímány z jiných vědních oborů (historie, ekonomie). V současnosti převažuje komparativní metoda, doplněná systémovou analýzou (popisuje vztahy mezi institucemi, skupinami, médii atd.) a tzv. moderní analýzou politiky (pracuje s kategorií politický aktér, propojení aktérů nazývá politickými sítěmi, ty vznikají v politickém prostoru).

2. STÁT

2.1 Definice státu, legalita a legitimita

Jasná, všemi subjekty mezinárodně uznávaná definice státu neexistuje. Max Weber definoval stát jako monopol na legální užití moci. Za ideální je z hlediska politologie považováno politické uspořádání, tedy stát s monopolem na legální i legitimní užití fyzické moci, ustanovování zákonů a prosazování práva.

Témata, do kterých materiál patří