Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Aby někdo mohl být účastníkem řízení, musí mít způsobilost k tomu, aby se jím stal. Způsobilostí být účastníkem řízení se rozumí mít procesní práva a povinnosti, být jejich nositelem, tak zvaně mít právní subjektivitu. Tuto způsobilost mají všichni občané (fyzické osoby), a to i nasciturus (počaté dítě, narodí-li se živé). Způsobilost zaniká smrtí.

Účastníkem řízení může být také právnická osoba, např. obchodní společnosti, občanská sdružení, družstva, politické strany, zájmová sdružení, atd. Právnické osoby mají od svého vzniku způsobilost k právům a povinnostem a mají zároveň vždy i způsobilost k právním úkonům, tedy vlastním jménem nabývat práva a plnit povinnosti. Při právních úkonech jsou právnické osoby zastupovány osobami fyzickými, které za ně jednají jejich jménem a na jejich účet. Tyto fyzické osoby jsou buď statutárním orgánem právnické osoby, pověřeným zaměstnancem nebo zástupcem na základě plné moci. Plná moc může být obecná, která opravňuje ke všem právním úkonům za zastupovaného nebo plná moc speciální, která opravňuje pouze k jednotlivému nebo několika právním úkonům.

Další účastníci

  • Stát (tj. ČR)- před soudem za stát jedná ústřední úřad, zpravidla ministerstvo

  • Dalším účastníkem je ten, kdo do řízení přistoupí až v jeho průběhu a to na návrh žalobce

  • Vedlejší účastník je ten, kdo není žalobcem ani žalovaným, ale má právní zájem na výsledku sporu

Zástupci účastníků

  • Nemůže-li občan před soudem jednat samostatně, zpravidla pro nedostatek věku, musí být v řízení zastoupen svým zákonným zástupcem(rodiče, pěstoun, poručík)

  • U osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům je tímto zástupcem soudem ustanovený opatrovník

  • Zmocněnce si může zvolit každý účastník, tedy občan, právnická osoba i stát. Zmocněncem může být až na výjimky, pouze fyzická osoba. Těmito výjimkami jsou zastoupení člena jeho odborovou organizací nebo zastoupením občanským sdružením.

  • Obecný zmocněnec- musí jednat osobně a nepřísluší mu žádná odměna za zastupování

  • za svého zástupce si může účastník zvolit advokáta- ten nemusí vystupovat v řízení osobně, ale může se dát zastupovat jiným advokátem

  • obdobně platí, pokud si účastník za svého zástupce zvolí notáře (který ovšem může vystupovat jako zástupce jen v rozsahu stanoveném notářským řádem)

  • rovněž patentový zástupce může být zmocněncem, ale pouze v rozsahu stanoveném zákonem o patentových zástupcích

b) Normy správního práva, jejich dělení a realizace

Norma správního práva je obecně závazné pravidlo chování vydané v předepsané formě a vynutitelné státní mocí respektive samosprávnou mocí.

Normy správního práva předvídají práva a povinnosti subjektů, a tím vytvářejí možnost vzniku, změny nebo zániku různých oprávnění a povinností občanů, organizací a orgánů.

Témata, do kterých materiál patří