Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
DRŽBA
Držitelem je osoba, která vykonává, tedy drží právo pro sebe. Musí jít o právo, které lze právním jednáním převést na jiného a připouštějící trvalý nebo opakovaný výkon. Nejčastěji se jedná o právo vlastnické, kdy držitel fakticky ovládá nějakou věc, jako kdyby byl jejím vlastníkem. Může se však jednat i o jiné právo, které držitel vykonává, například pravidelně přechází přes cizí pozemek nebo z něj čerpá vodu. Nejčastěji má věc u sebe, tedy drží ji a nakládá s ní její skutečný vlastník, právo však chrání i takové osoby, které vlastnické či jiné právo k věci nemají. Nový občanský zákoník upravuje řádnou držbu, poctivou držbu, pravou držbu, držbu vlastnického práva a držbu jiných práv.
Možnosti obrany držitele, kterého v držbě ruší jiné osoby jsou následující:
- domáhat se žalobou u soudu, aby rušiteli zakázal činnost, kterou držbu ruší, a vše uvedl do původního stavu věci.
Nově se může držitel rušení jiné osoby vzepřít i sám, a to tak, že se znovu zmocní věci, která mu byla odňata. Nesmí však překročit meze nutné obrany, tj. jeho obrana především nesmí být zjevně nepřiměřená.
Pokud někdo ruší držbu nemovité věci prováděním stavební činnosti, držitel má za stanovených podmínek právo požadovat, aby soud provádění této činnosti zakázal.
Vydržení – poctivý držitel, který právo vykonává po stanovenou dobu, v oprávněném domnění, že mu náleží, jej může vydržet. Vydržením dochází nejčastěji k nabytí práva vlastnického, stejně tak je ale možné nabýt i právo odpovídající věcnému břemenu nebo právo stavby. K řádnému vydržení se vyžaduje pravá držba – tedy taková, kdy držitel nezískal držený objekt násilím, lstivě apod. Nabyl-li někdo nepravou držbu, například krádeží, nemůže dojít k řádnému vydržení nejen u něho, ale ani u jeho dědice. Zároveň se vyžaduje držba opřená o řádný titul. Tak jako doposud, podmínkou vydržení vlastnického práva je nepřerušená držba trvající tři roky. Jde-li o nemovitou věc, vyžaduje zákon desetiletou vydržecí dobu. Zásadní novinkou v novém občanském zákoníku je možnost mimořádného vydržení, jehož se může dovolávat i osoba, která neprokáže právní důvod své držby. Předpokladem mimořádného vydržení je uplynutí dvojnásobné vydržecí doby. Kdo měl nepoctivý úmysl nemůže vydržet ani mimořádně
PRÁVO VLASTNICKÉ
Vlastnictví, je chráněno ústavně Listinou základních práv a svobod, která v čl. 11 prohlašuje, že „každý má právo vlastnit majetek“. Rovněž je zaručeno, že vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a požívá stejné ochrany. Nelze volně nabývat vlastnictví k věcem, které jsou vyhrazeny státu nebo určeným osobám. Vlastnictví však také zavazuje. To znamená, že žádný vlastník nesmí zneužívat svých vlastnických práv na újmu práv druhých nebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy.