Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maturitní-otázky-Právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (289.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Činnými orgány v přípravném řízení je policejní orgán nebo státní zástupce. Vyšetřování konají služba kriminální policie a vyšetřování Policie ČR nebo státní zástupce.

Souhlasu soudce je v přípravném řízení třeba k otevření zásilky, ke sledování osob a věcí a má-li být sledováním zasahováno do nedotknutelnosti obydlí.

Zahájení trestního stíhání

Účelem zahájení je neprodleně zahájit trestní stíhání v odůvodněných případech a dále zabránit zahájení tam, kde pro to nejsou zákonné důvody. Policejní orgán zahájí trestní stíhání usnesením, nasvědčují-li prověřováním zjištěné a odůvodněné skutečnosti tomu, že byl spáchán trestný čin, a je-li dostatečně odůvodněn závěr, že jej spáchala určitá osoba.

Pro zahájení musí být splněny zákonné podmínky a současně nesmí existovat skutečnosti, které zahájení trestního stíhání vylučují.

  1. Podnět k zahájení trestního stíhání- je to pramen, ze kterého se policejní orgán nebo státní zástupce dozví o skutečnostech, které opravňují zahájit trestní stíhání.

  • Od orgánů činných v trestním řízení,

  • Oznámení fyzické osoby

  • Oznámení státních orgánů nebo jiných právnických osob

  1. Existence skutečností, které nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin a dostatečně odůvodňují závěr, že jej spáchala určitá osoba

  2. Nedostatek okolností vylučujících zahájení trestní stíhání

Opis o zahájení je třeba doručit obviněnému nejpozději na počátku jeho prvého výslechu jako obviněného a do 48 hodin státnímu zástupci a obhájci.

2) PŘEDBĚŽNÉ PROJEDNÁNÍ OBŽALOBY

Je to nepovinné stadium trestního řízení, které následuje po ukončení přípravného řízení ještě před hlavním líčením. Provádí je jen senát, v řízení před samosoudcem se neuplatňuje. K usnadnění může předseda senátu i vyslechnout obviněného a opatřit potřebná vysvětlení.

Důvodem je zejména příslušnost jiného soudu, okolnosti, které odůvodňují trvalé nebo dočasné upuštění od trestního stíhání, jiná právní kvalifikace skutku, vady přípravného řízení, nedostatečné objasnění věci v přípravném řízení.

Provádí se obvykle v neveřejném zasedání, jemuž jsou přítomni jen senát a zapisovatel. Přezkoumává se důvodnost obžaloby v celém rozsahu, nelze však posuzovat otázku viny a trestu.

Soud může rozhodnout některým z těchto způsobů

  • Postoupí věc jinému orgánu

  • Zastaví trestní stíhání

  • Může zastavit trestní stíhání

  • Může podmíněně zastavit trestní stíhání

  • Přeruší trestní stíhání

  • Vrátí věc státnímu zástupci k došetření

  • Rozhodne o schválení narovnání

  • Nařídí hlavní líčení

Proti všem způsobům rozhodnutí mohou obviněný i státní zástupce podat stížnost, která má odkladný účinek.

3) HLAVNÍ LÍČENÍ

Nejdůležitějším stadiem trestního řízení je hlavní líčení, kde je těžištěm dokazování a rozhodování. Zde se rozhoduje o vině a nevině obžalovaného, následně pak o trestu.

Témata, do kterých materiál patří