Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pracovni pravo-pojem a prameny, pravo na zamestnani, ucastnici pracovnepravnich vztahu, pracov

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (53.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3. Pracovní právo: pojem a prameny PP, právo na zaměstnání, účastníci pracovněprávních vztahů, pracovní poměr- vznik, změna, skončení, práce konaná mimo

POJEM A PRAMENY

Pracovní právo je souhrn norem o pracovních vztazích a o vztazích s výkonem práce souvisejících. Pracovním vztahem je především pracovní poměr. Pracovní právo tedy řeší vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Hlavními prameny pracovního práva jsou Listina základních práv a svobod (součást ústavy) a zákoník práce. Kromě zákoníku práce tvoří základní prameny pracovního práva některé další zákony - zákon o zaměstnanosti, zákon o kolektivním vyjednávání, zákon o mzdě atd. Dalšími prameny jsou mezinárodní smlouvy (dokumenty Mezinárodní organizace práce), vnitropodnikové právní předpisy (pracovní řád) a kolektivní smlouvy (uzavírané mezi zaměstnavateli a odborovými organizacemi).

PRÁVO NA ZAMĚSTNÁNÍ

Právo na zaměstnání patří mezi základní občanská práva. Každý má právo na práci, úkolem státu není občanovi práci najít, ale starat se o pracovní příležitosti. Ekonomicky a sociálně vyspělé státy považují za svůj úkol napomáhat k dosažení a udržení zaměstnanosti. O zaměstnanost v ČR pečují především úřady práce. Občan se může svobodně rozhodnout pro samostatné podnikání nebo pro vstup do pracovního poměru, nebo do jiného pracovně právního vztahu (do služebního poměru - policie, armáda). Může podnikat nebo přijmout zaměstnání i v zahraničí. Ekonomicky vyspělé státy většinou podmiňují zaměstnání cizinců vydáním pracovního povolení. Kdo si neobstará práci sám, může se o ni ucházet pomocí úřadu práce, u něhož uplatní své právo na zaměstnání. Tím se rozumí právo na:

a) zprostředkování pracovního uplatnění ve vhodném zaměstnání

b) rekvalifikaci nezbytnou k pracovnímu uplatnění

c) hmotné zabezpečení před nástupem do zaměstnání a v případě ztráty zaměstnání, právo na 60% průměrného platu po dobu 3 měsíců a další 3 měsíce na 50% průměrného platu

Úřady práce usilují při zprostředkování zaměstnání o rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce. Vedou evidenci uchazečů o práci a evidenci volných pracovních míst. Rekvalifikace je změna dosavadní kvalifikace, která vyžaduje získání nových znalostí a dovedností. Uskutečňuje se na základě písemné dohody mezi uchazečem a úřadem práce.

Státní orgány mají na starosti sledování, vyhodnocování a aktivní ovlivňování situace na trhu práce. Stát se snaží podporovat tvorbu nových pracovních příležitostí tam, kde je to třeba formou půjček, dotací a jiných prostředků ze státního rozpočtu. Společensky účelná pracovní místa zřizují zaměstnavatelé na základě písemných dohod s úřady práce a obsazují je evidovanými uchazeči, kterým nelze práci zajistit jinak. Veřejně prospěšné práce jsou pracovní příležitosti, které vytváří obec nebo zaměstnavatel na základě písemné dohody s úřadem práce v regionech s vysokou nezaměstnaností - dočasné umístění uchazečů.

Témata, do kterých materiál patří