Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




puvodni-TEORIE STATU A PRAVA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (130.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Směr právního myšlení, který zdůrazňuje význam pozitivního práva, se nazývá juspozitivismus.

2.2 Přirozené právo

Protikladem myšlenky pozitivního práva je přirozené právo, pojímané jako dané bohem či podobnými silami či vyplývající z lidské přirozenosti a rozumu. Zastánci myšlenky existence přirozených práv je chápou jako práva náležející příslušníkům lidského rodu bez rozdílu. Myšlenka priority a nadřazenosti přirozených práv nad právem pozitivním (jusnaturismus) se s různou intenzitou promítá do vývoje evropské kultury.

3. PRAMENY PRÁVA

3.1 Výčet pramenů práva

Ve vývoji státu a práva se uplatnily a uplatňují tyto prameny:

1) normativní právní akty;

2) soudní nebo právní precedenty;

3) právní obyčeje;

4) normativní smlouvy.

V EU přibývají 5) prameny komunitárního práva ES.

V kontinentálním evropském typu právní kultury je právo tvořeno zásadně normativními akty. V anglosaském prostředí hrají vedle normativních aktů značnou úlohu precedenty (individuální právní akty, vycházející z konkrétního soudního případu).

3.1.1 Normativní právní akty

Jsou převažujícím pramenem práva u nás. Rozlišujeme původní normativní akty (akty zákonodárných orgánů), jako je ústava a ústavní zákony, zákony přijímané parlamentem, zákonná opatření (přijímaná Senátem v době, kdy Sněmovna nevykonává své pravomoci) a obecně závazné vyhlášky obecních a městských zastupitelstev a krajů od odvozených normativních aktů, kterými jsou vládní nařízení, vyhlášky a nařízení obcí a krajů, interní předpisy. Odvozené normativní akty nesmí odporovat ústavě a zákonům, od nichž jsou odvozeny.

3.1.1.1 Normativní právní akty podle právní síly

Na špičce stojí ústava a ústavní zákony (ústavní právní normy), následují zákony a zákonná opatření (zákonné právní normy), vládní nařízení, vyhlášky ministerstev, ústředních orgánů státní správy a ČNB, obecně závazné vyhlášky zastupitelstev a nařízení obcí a krajů (podzákonné právní normy), interní předpisy.

3.1.2 Soudní nebo právní precedenty

Precedens je předchozí rozhodnutí, podle kterého se postupuje při řešení obdobných případů později.

3.1.3 Právní obyčeje

Obyčeje bývají označovány nepřesně jako nepsané právo, i když byly sepisovány už ve středověku. Nejde ale o oficiální texty, pouze o soukromé sepsání obyčejů badatelem. Jsou nejstarším pramenem práva, vznikají na základě tradice. Jde o určitý způsob chování, které se stalo pramenem práva pro jeho dlouhodobé užívání. V ČR obyčej není pramenem práva.

3.1.4 Normativní smlouvy

Mají dvojí podobu - vnitrostátní (v ČR jen kolektivní smlouvy mezi zaměstnavateli a odborovými svazy) a mezinárodní (takové jsou hlavním pramenem mezinárodního práva). Aby mezinárodní smlouvy nabyly v ČR i platnosti ve vnitrozemském právu, musí do něj být vneseny normativním právním aktem.

Témata, do kterých materiál patří