Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




puvodni-TEORIE STATU A PRAVA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (130.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3.1.5 Komunitární právní akty

Jako člen EU je ČR vázána komunitárním právem ES. Tvoří ho primární právní akty, tedy smlouvy zakládající ES (s tím, že ESUO v roce 2001 zaniklo), Smlouva o EU, Jednotný evropský akt, Slučovací smlouva a Lisabonská smlouva a sekundární právní akty - nařízení a směrnice Rady EU a Komise EU a rozhodnutí Rady EU, Komise EU, Evropského soudního dvora.

Tyto právní akty mají v případě rozporu přednost před národním právem.

4. PRÁVNÍ NORMY

Právní normy jsou pravidla lidského chování, v určité době a v rámci určitého státu všeobecně závazná. Mají určitou formu (právního předpisu, obyčeje) uznávanou státní mocí a jejich dodržování je státní mocí vynutitelné. Stát vytváří speciální orgány (soudy, policii), které dbají na dodržování právních norem.

Zpravidla jeden právní předpis (zákon, vyhláška) obsahuje mnoho právních norem. Normy rozdělujeme podle závaznosti na kogentní a dispozitivní.

4.1 Kogentní (kategorická, donucující) právní norma

Je taková právní norma, která působí bezpodmínečně. Účastníci právního vztahu se nesmí ujednat nic, co by kogentní právní normě odporovalo, jinak je jejich ujednání neplatné. V praxi norma s dovětkem "jinak je smlouva neplatná". Je typická pro veřejné právo.

4.2 Dispozitivní (podpůrná) právní norma

Působí podmínečně, tedy je obyčejně sepsána s dovětkem "nebylo-li dohodnuto něco jiného". Je typická pro soukromé právo, dovoluje větší volnost v uspořádání práv a povinností.

4.3 Dělení právních norem podle působnosti

Z hlediska působnosti rozlišujeme normy prostorové (např. území ČR), časové (možnost retroaktivity), osobní (vymezují okruh osob, jichž se týkají). Lhůta mezi platností a účinností právní normy se nazývá legisvakanční lhůta. Platná je v okamžiku publikování, účinná dnem ustanoveným v normě nebo 15. dnem po publikování.

4.3.1 Další dělení právních norem

Právní normy mohou být dále děleny na přikazující, zakazující, opravňující atd.

5. SYSTÉM PRÁVA

Podle toho, zda právo upravuje vztahy v rámci jednoho státu, nebo vztahy mezi různými státy, hovoříme o právu mezinárodním a vnitrostátním.

Souhrn všech právních norem určitého státu je označován jako právní řád. Systém práva ČR vychází z kontinentální právní kultury a dělí právní řád na právo veřejné a soukromé (občanské). Veřejné právo upravuje vztahy mezi státem a občany, soukromé mezi občany navzájem. Hranice mezi veřejným a soukromým právem však není striktně vymezena.

Do rámce veřejného práva náleží ústavní právo - obsahuje základní právní normy o uspořádání státu, o orgánech státní moci a správy, o základních lidských právech a svobodách, správní právo - obsahuje právní normy upravující státní administrativní správu, trestní právo - souhrn vymezení trestných činů a trestů za ně ukládaných, finanční právo - normy upravující daňové, rozpočtové, burzovní, bankovní a další vztahy podobného charakteru a právo životního prostředí.

Témata, do kterých materiál patří