Konformita
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
ROLE
- sebepojetí (jsem přispívající člověk)
-pocitů viny pokud nevyhovím
-nutnost hledat argumenty pro odmítnutí
-sociální akceptovaností požadavku
-nákladů
II. technika DOOR IN THE FACE
(někdo nám přibouchne dveře před nosem) někdo po nás chce přemrštěný požadavek, úplně nám sebere dech – jsme v šoku a v tuhle chvíli může přijít požadavek úplně malinkatý v poměru s tím přemrštěným – a tomu člověku jde o ten nižší požadavek – tou technikou dosáhne toho vyhovění, dosáhne toho požadavku, o který mu opravdu jde. A my vnímáme ten požadavek jako splnitelný. Pocit reciprocity-máme pocit, že ten člověk je ochotný slevit, tzn. Když je někdo na mě hodný tak já budu taky.
Časová prodleva mezi požadavky-největší efekt to má čím kratší doba mezi požadavky tím větší pravděpodobnost, že vyhovíme.
III. technika LOW -BALL
po souhlasu s určitým požadavkem následuje jeho vystupňování (např. přijmu nabídku zboží za dobrou cenu, poté obchodník cenu navýší)
IV. technika THATS NOT ALL
– (zvyšuje se atraktivita zboží, tím že je ve slevě)
-tzn. Necháme se zlákat vidinou výhodné koupě (nekritické vnímání.
STUDIE KONFORMITY
AUTOKINETICKÝ EFEKT (M. Sherif, 1936)
-série lab experimentů, ve kterých použil autokinetický efekt. V místnosti rozsvítil světelný bod, který po expozici několika vteřin vytvořil iluzi pohybu do stran -horizontálně – protože v místnosti chybí opěrné body, podle kterých by člověk mohl poznat, že se světlo ve skutečnosti nehýbe. – potřeboval tyto podmínky, aby mohl zkoumat, co se bude dít při absenci spolehlivých kritérií. Stav nejistoty si vynucuje zkoumat a oritentovat se podle mínění druhých lidí.
Průběh: Napřed jedna osoba v místnosti- posuzovala rozsah pohybu světelného bodu- několikrát se opakovalo, její výsledky se zprůměrovaly- „osobní názor“ – průměrný výsledek. Další den skupiny po 3 – každý šel na začátku s vlastním „osobním názorem“ ze včerejška. Po 4 dnech opakování experimentu se „osobní názor“ všech 3 osob sjednotil. – příčina podle Sherifa – vlastní úsudek, odpoštěný od původní nejistoty bude s největší pravděpodobností považován za správný.
situace, ve které pokusné osoby (PO) neměly opěrný bod-nejistota-potřeba orientovat se podle mínění druhých lidí. PO si nejprve utvořily svůj úsudek. Následující den byly utvořeny skupinky PO a po 4 dnech došlo ke sjednocení jejich původního odhadu. Na PO nebyly vystaveny sociálnímu nátlaku, k vytvoření sociální normy došlo náhodou. Tento proces ani neprovázely vážnější vnitřní konflikty.
Ash se domníval, že v sherifových experimentech se lidé snadněji dohodli na společných výsledcích, protože byla pozusovaná situace nejasná, chtěl experimentovat s jasnou, byl předsvědčen, že se lidé nepřidají k většině, pokud její mínění bude zcela očividně mylné.
P.O. se ocitla ve skupině asistentů 7-9 členů, a pouze jednoho skutečného p.o. (experimentátora (”přihrávačů”), kteří úmyslně dávali nesprávné odpovědi. Členové skupiny odpovídali jeden po druhém, přičemž P.O. odpovídal předposlední. Posuzování délek čar se opakovalo 12x.
Celkově 80 % P.O. bylo konformních nejméně jedenkrát.
8 % P.O. bylo konformních ve všech případech.
Většina P.O. souhlasila průměrně 4 – 5 x (z 12 pokusů).
Když byl proveden kontrolní test o samotě, P.O. chybovaly jen zřídka.
http://www.youtube.com/watch?v=VgDx5g9ql1g