Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 3

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Poruchy socializace:

  • osobnostní vlastnosti a chování, které nezapadají do určitých společenských norem se nazývají deviace (odchylky), jsou společností odmítány. Jedinec s takovým vzorcem chování se označuje jako asociální.

Mezi další sociální faktory patří:

  • sociální vztahy – matka, dítě, mezi partnery, spolužáky, spolupracovníky apod.

  • postavení ve skupině, práva a povinnosti – škola, pracovní kolektiv, organizace, kroužky, vrstevníci

  • vliv institucí – školka, škola, důslednost výchovy v rodině

  • vzdělání, postoj rodiny ke vzdělání

  • sebevýchova a seberegulace – závisí na správném poznání vlastních schopností a nedostatků, na vlastní zralosti či nezralosti

  • ekonomické, politické a kulturní podmínky, kulturní úroveň rodiny

  • vlivy prostředí – klimatické přírodní podmínky, kvalita životního prostředí

Jiné determinanty

3. Vlastní činnosti člověka

  • hra (je činnost jednoho či více lidí, která nemusí mít konkrétní smysl, ale přitom má za cíl radost či relaxaci. Hry se hrají především pro zábavu, ale můžou také sloužit například ke vzdělávání).

  • Práce (vzdělání, škola, brigáda)

  • učení (je proces získávání a předávání zkušeností, návyků, dovedností, znalostí, hodnot a podobně. Učením se u člověka rozvíjejí a proměňují vrozené schopnosti a vzorce chování, takže vzniká předávaná kultura, odlišná v různých společnostech. Učení je součástí individuálního dospívání, výchovy a vzdělávání).

  • koníčky, zájmová činnost (kreslení, plavání, sport)

4. Psychické faktory

Spolupůsobí s faktory biologickými i sociálními, patří sem nálady, pocity a dojmy.

Psychologická problematika v gynekologii a porodnictví

Těhotenství, gravidita nebo také „jiný stav“ začíná oplodněním vajíčka spermií, končí přirozeně, pokud vše proběhlo v pořádku, porodem a narozením zdravého dítěte. Těhotenství provází mnoho změn, které se projevují v těle ženy a odrážejí v její psychice.

Psychika v období těhotenství:

Díky zvýšené hladině hormonu progesteronu nedochází k jen tělesným projevům, jako nevolnosti, mdloby, pálení žáhy, zvýšené slinivosti, citlivosti na pachy a vůně, chutě, časté nucení na močení atd., ale také právě k jiným projevům v oblasti psychické, na které nebyla žena (natož její partner) dříve zvyklá.

Objevuje se psychická labilita, přecitlivělost, lítostivost, pocity úzkosti a obavy o zdraví dítěte, strach z porodu. Některou ženu může psychicky deptat i to, že nadměrně ztloustne a tím ztratí na erotické přitažlivosti pro partnera nebo že ho dokonce i ztratí.

Psychika v období šestinedělí:

Psychika žen v období šestinedělí je vystavena vysoké zátěži, která vychází z hormonálních změn probíhajících v organismu po porodu, fyzických změn a z adaptace na novou roli matky.

Témata, do kterých materiál patří