Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 3

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Citové pohnutky i všechny ostatní vlivy, které působí na průběh těhotenství a porodu, se uplatňují též v období po porodu a navíc k nim přistupují nové zážitky spojené s nedávným porodem. Porodní asistentka může být velkou oporou pro matku v tomto složitém období plném změn.

Laktační psychóza:

Neboli poporodní psychóza.

Je vážný duševní stav matky po porodu, kdy je žena po fyzickém vyčerpání vystavena rozsáhlým hormonálním změnám a velkému náporu do té doby většinou jí neznámých emocí. Převládající část případů se odehrává mezi 2. a 4. týdnem šestinedělí.

Mezi příznaky patří: pocity silného rozrušení, vidiny či slyšiny, halucinace, výpadky paměti, nekontrolovatelné pocity úzkosti, neschopnost číst či sledovat děj (např. v televizi), vnímání času buď příliš rychle nebo naopak pomalu, extrémní výkyvy nálad apod. Důležité je, že si matka svůj stav neuvědomuje.

Poporodní psychóza se vyvine zhruba u 1 až 2 žen z tisíce. Ve výjimečných případech se vyskytuje vražda novorozeněte či sebevražda matky. Riziko, že se laktační psychóza bude s dalším dítětem opakovat, je vysoké, proto lékaři další těhotenství nedoporučují.

Poporodní blues:

Lehká, krátkodobá a přechodná deprese po porodu.

Je naprosto běžné až u 70 % žen dva až tři dny po porodu. Projevuje se přechodnými stavy plačtivosti, úzkosti, podrážděnosti, psychické lability (jednou nahoře – jednou dole), někdy i poruchami komunikace, ztrátou sebedůvěry a poruchami spánku. Součástí poporodního blues bývá i prožívání negativních emocí k novorozenci a mateřství. Blues na rozdíl od deprese odezní samo.

CA PRSU

Karcinom prsu ,,rakovina prsu" je maligní nádorové onemocnění prsu, postihující v naprosté většině případů ženy. Muži tvoří cca. 1% postižených. Nádory prsu jsou nejčastější příčinou nádorové úmrtnosti u českých žen, a proto představují závažný zdravotní problém.

K onemocnenění většinou dochází po 60. roce věku. Důležité je pravidelné samovyšetřování prsu.

Chemoterapie je často používanou metodou léčby nádorů prsu.

Příčiny:

  • 1. Věk – riziko vzniku rakoviny prsu roste s vyšším věkem.

  • 2. Dědičnost – U ženy se zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu, jestliže se tato nemoc vyskytuje v její rodině.Rakovinou prsu může však onemocnět i žena, v jejíž rodině se dosud rakovina prsu nevyskytla.

  • 3. Vliv estrogenů – Více ohrožené jsou ženy, které měly první menstruaci v nízkém věku a ženy, které měly pozdější přechod. A více ohrožené jsou i ženy, které neotěhotněly. V těhotenství totiž dominuje hormon progesteron, který v tomto ohledu ženu spíše chrání.

  • 4. Životní styl – K rakovině prsu zcela jistě přispívá kouření, nadměrná konzumace alkoholu a obezita.

Příznaky:

Okem patrné změny prsu:

Témata, do kterých materiál patří