Wilhelm Maximilian Wundt
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Wundtova práce
Mezi hlavní směry, které tento úžasný člověk zkoumal a probádával, lze bezpochyby zařadit tyto: Introspekce, Apercepce, Vůle a Strukturalismus.
Introspekce
Pojem pocházející z latinského slova introspicere, což v překladu do češtiny znamená "dívat se dovnitř". Jedná se o metodu, která má za úkol zkoumání dění v naší mysli, nebo-li vědomí. Za zakladatele této metody lze považovat anglického filosofa Johna Lockeho.
Wundt používal tuto metodu především u svých experimentů s lidskou psychikou, což byla další z jeho revolučních nápadů, neboť do té doby introspekci nikdo nezkoumal pomocí experimentů. Podle některých zdrojů měly dané subjekty nařízeno odpovídat pouze "ano" či "ne". Dle mého názoru tak ale nebylo možné vyjádřit jejich vnitřní pocity a dojmy, jen pomocí jednoho slova. Zkuste si například na jeden den určit pravidlo, že budete odpovídat pouze ano a ne. Již teď jsem si jist, že vám to podstatně ztíží vaší snahu vyjádřit své pocity a i vaše okolí bude dosti konsternováno.
Pro zjednodušení se interspekce dá selsky nazvat sebepozorováním. Nebo-li pozorování své vlastní povahy a pocitů. Bohužel se mnoho dřívějších i současných vědců a psychologů domnívá, že experimenty s interspekcí jsou jen velmi těžko odborně popisované a v podstatě je lze popsat jen skrze osobní interpretaci a svůj vlastní subjektivní názor, který máme každý jiný. Samotný Wundt věřil, že psychologie jako věda by se měla zaobírat analýzou vědomí a hlavně subjektivním vnímáním světa a mysli.
Introspekce pro něj také byla věda o zkušenostech. Během výzkumu mu šlo o vyjádření pocitů z pocitů, které testovaný subjekt prožíval. Wundt rozdělil pocity do 3 kategorií: příjemné a nepříjemné, napětí nebo relaxace, aktivita a pasivita. Jelikož se v jeho výzkumu vyskytovalo mnoho studentů,pokládalo se za nezbytně nutné je dostatečně proškolit. Za proškoleného studenta se dal považovat ten, který měl za sebou více jak 10 000 pozorování experimentů introspekce.
Závěrem Wundta a jeho studentů tedy bylo, že pocity jsou to co tvoří činnost našeho mozku a mysli. Kombinace a vztahy mezi těmito pocity vytváří psychické cítění.
Apercepce
Pokud si toto slovo zadáme do slovníku cizích slov, nalezne nám to takovou tu formulaci: "Fáze vnímání, při které si člověk uvědomuje a srovnává rozdíly mezi vnitřními a vnějšími podměty. "(http://www.slovnik-cizich-slov.cz/apercepce.html). Pro snazší metodu zapamatování významu slova apercepce však lze použít i synonymum pozornost. Pozornost byla jednou s hlavních témat jeho výzkumu a podle samotného Wundta mezi její hlavní podmínky patřily představové a citové procesy, které jsou v naší mysli primární.
ale stejně jako při psaní jeho knih, i zde si později přehodnocuje svůj vlastní názor a nazývá apercepci zvláštním a neredukovatelným činitelem.