Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




02_UCE a ucetni technika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Důležité informace pro vedení účetnictví

  • za správnost účetnictví odpovídá vždy podnikatel (i když zpracováním účetnictví pověří jinou osobu)  účetním obdobím je 12 nepřetržitě po sobě jdoucích kalendářních měsíců (kalendářní – leden až prosinec, nebo hospodářský rok)

  • účetnictví může vést účetní jednotka buď ručně nebo pomocí účetního SW

Povinnost vést účetnictví – PO jsou povinny vést účetnictví ode dne svého vzniku až od dne svého zániku. FO, které se staly účetní jednotkou v důsledku překročení obratu, jsou povinny vést účetnictví od prvního dne účetního období následujícího po kalendářním roce, ve kterém se staly účetní jednotkou.

Způsoby vedení evidence podnikatelské činnosti

DAŇOVÁ EVIDENCE – je upravena Zákonem o daních z příjmů. Musí ji vést ty fyzické osoby, které dosahují příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (např. živnostníci, advokáti, daňoví poradci, umělci) a nejsou účetní jednotkou

ÚČETNICTVÍ – je upraveno Zákonem o účetnictví. Účetnictví vedou právnicke osoby (např. obchodní společnosti) a fyzické osoby, které se staly účetní jednotkou.

Fyzická osoba se stane účetní jednotkou zejména v těchto případech:

  1. pokud její obrat za bezprostředně předcházející kalendářní rok přesáhl částku 25 milionů Kč

Příklad: V roce 2017 podnikatel zjistil, že v roce 2016 dosáhl obrat 26 000 000 Kč, tzn., že od následujícího účetního období, tj. od 1.1.2018 musí vést účetnictví.

  1. pokud se rozhodla dobrovolně vést účetnictví

  2. pokud je zapsána v obchodním rejstříku

  1. Daňová evidence slouží zejména ke zjištění správné výši základu daně z příjmů, zatímco účetnictví poskytuje mnohem komplexnější pohled na hospodaření firmy

  2. hospodářský výsledek (základ daně) se zjišťuje:

    • v daňové evidenci jako rozdíl mezi příjmy a výdaji (jedná se o příjmy ovlivňující základ daně a výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů)

    • v účetnictví jako rozdíl mezi výnosy a náklady

PŘÍJMY – přijaté peníze v pokladně nebo na bankovním účtu za provedené práce a služby, za prodané výrobky, zboží.

VÝDAJE – úbytek peněz v pokladně nebo na bankovním účtu, tj. provedené úhrady za nákupy pro podnikatelskou činnost

VÝNOSY – výkony vyjádřené v KČ, tj. tržby za provedené práce a služby, za prodané výrobky či zboží NÁKLADY – spotřeba hospodářských prostředků (spotřeba materiálu), cizích výkonů (spotřeba elektrické energie) nebo práce pracovníků podniku

Účet, účetní osnova a účtový rozvrh

Účet

  • podrobná evidence o každé položce rozvahy, pokud je tou položkou majetek = aktivum, jedná se o aktivní účet, pokud je položkou něco z kapitálu = pasiv, jedná se o pasivní účet

  • má tzv. T formu jako rozvaha

  • má dvě strany, vlevo strana má dáti MD, vpravo strana dal D, název účtu je položka z rozvahy

Témata, do kterých materiál patří