Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pokladna a ceniny

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (216.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

•soukromého klientského šeku

•výběrního lístku.

Šek i výběrní lístek musí být podepsány podle podpisového vzoru, který je veden v bance.

Zpřísněná bezpečnostní opatření - tzv. autorizace

Každá banka má ve svých obchodních podmínkách určeno, že částky např. nad 500.000,- Kč (při hotovostním i bezhotovostním styku) tzv. autorizuje, tj. telefonuje osobám oprávněným disponovat s účtem, zda příkaz skutečně předkládali.

U hotovostního PS - vyšší částky musí klienti např. již při výběru nad 500.000,- Kč předkládat bance vyplácející prostředky 2 pracovní dny předem na samostatné výčetce nominálu výběru a navíc je potřeba uvést totožnost vybírající osoby, která je pak pracovníkem banky při výběru ověřena.

e) Bezhotovostní platební styk

Bezhotovostní platební styk je moderní a v současnosti stále využívanější forma platebního styku. Jde o takové platby, které probíhají prostřednictvím převodů peněžních prostředků bez fyzické potřeby peněz mezi klienty na jejich účtech u bank.

V případě, že se platby v rámci bezhotovostního platebního styku uskutečňují v rámci jedné banky, pak se jedná o vnitrobankovní platební styk. Pokud tyto platby probíhají mezi různými bankami, pak se jedná o mezibankovní platební styk.

Bezhotovostní platební styk je možné také dělit do dvou kategorií, a to na nedokumentární a dokumentární platební styk.

Nedokumentární platební styk

Příkaz k úhradě, Příkaz k inkasu, Hromadný příkaz k úhradě/inkasu, Trvalý příkaz k úhradě/inkasu, Šeky

Dokumentární platební styk

Dokumentární inkaso, Dokumentární akreditiv, Směnky

Příkaz k úhradě]

Příkaz k úhradě obsahuje pokyn klienta, aby jeho banka provedla na vrub jeho účtu platbu, kterou obdrží třetí osoba, tedy příjemce platby. Příkaz se využívá jako jedna ze základních forem placení, většinou za zboží a služby.

Mezi povinné náležitosti příkazu k úhradě patří označení, že jde o příkaz k úhradě, dále pak bankovní spojení plátce a příjemce, částka v české měně a podpis

Příkaz k inkasu

Příkaz k inkasu obsahuje příkaz příjemce platby, aby jeho banka zprostředkovala převod peněz na vrub účtu plátce a ve prospěch účtu výstavce příkazu. Stejně jako u příkazu k úhradě předkládá klient bance tento příkaz buďto ve formě formuláře nebo pomocí internetového bankovnictví.

Náležitosti, které musí obsahovat příkaz k inkasu, jsou stejné jako u příkazu k úhradě. Nejznámější a nerozšířenější inkasní platbou bývá tzv. SIPO.[1]

Hromadný příkaz k úhradě/inkasu

Hromadný příkaz k úhradě nebo k inkasu se od jednotlivých příkazů liší tím, že je možné mít na jednom formuláři více než jednu položku, pomocí níž se provede úhrada nebo inkasní platba.

Trvalý příkaz k úhradě/inkasu

Trvalý příkaz k úhradě nebo k inkasu je vhodný při provádění opakujících se plateb pro nebo od stejného subjektu a také pro pravidelné převody ve stejné výši.

Témata, do kterých materiál patří