Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. Středověká filozofie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Smírné řešení

Peter Abelard (1079 - 1142)

Francouzský církevní učitel a filozof, který vstoupil do dějin svojí láskou k Heloise, krásně neteři jednoho pařížského kanovníka, kterou unesl do Bretaně, vzali se a narodil se jim syn, její otec se sňatkem nesouhlasil a nakázal svým podřízeným, aby ho za to vykastrovali, poté Abelard strávil zbytek života v klášterech a poustevnách. Na jeho naléhání vstoupila i Heloisa do kláštera. Heloisiny pozůstatky byly po smrti pohřbeny po jeho boku. (Toto dílo bylo inspirativní pro mnohé spisovatele, např. Rousseau – Nová Heloisa).

Ve svých myšlenkách byl ovlivněn jak realisty, tak nominalisty. Obecné je ve věcech (nikoli mimo ně) - lidé se jmenují lidé nejen na základě určitých společných znaků, něco obecně lidského existuje ve všech lidech, v každém jednotlivém člověku.

Samostatným odvětvím scholastiky byla arabská filozofie. Nejznámější jsou dva křesťanští myslitelé rozpracovávající Aristotelovu filozofii. Prvním je Avicenna (980 - 1037). Podle něj je látka věčně jsoucí stejně jako Bůh, ten je pro něj nehybným hybatelem, ze kterého proudí formy, které se uskutečňují v látce. Druhým je Averroes (1126 - 1198).

Nejdůležitější postavou celé scholastiky je Tomáš Akvinský (1225 - 1274)

Byl nejmladším synem v rodině pocházející z vysoké šlechty, ve čtrnácti letech začal studovat na univerzitě v Neapoli, jeho vzorem byl Aurelius Augustinus. Přes silný odpor rodiny vstoupil do dominikánského řádu, potom studoval v Kolíně a Paříži, kde i přednášel. Je autorem mnoha děl, jak komentářů k Aristotelovi a jiným, tak děl myšlenkově originálních. Jeho nejznámějším je Suma teologická a Suma proti pohanům, které shrnují jeho filozofické a teologické myšlenky.

Snad nejdůležitějším činem pro dějiny filozofie je, že oddělil teologii a filozofii. Mezi věděním a vírou nemůže nastat rozpor. Nad říší filozofıckého poznání existuje říše nadpřirozené pravdy, která se vymyká filozofickému zkoumání a která sice rozum přesahuje, ale není s ním v rozporu. Boží existenci lze dokázat, odmítá však ontologický důkaz. Suma teologická ukazuje 5 důkazů Boží existence, které vzchází ze zkušenosti, z pozorování světa kolem nás:

1. Z pohybu - nemůže existovat nekonečná řada pohybů, musí proto existovat první pohybující, které již není ničím pohybováno (Aristotelův první hybatel).

2. Z působící příčiny - ve světě nacházíme řadu příčin, musí proto existovat i první příčina, kterou nazýváme Bohem.

3. Z nahodilosti věcí - protože věci jsou nahodilé (mohou být i nebýt), musí být něco (Bůh), co jim zaručuje jejich nutnost (že zrovna teď jsou).

4. Ze stupňů uspořádání jsoucen - předpokládá nutnou existenci nejvyššího stupně.

5. Z existence řádu a účelu ve světě (teleologický důkaz) - ten předpokládá nejvyšší bytost, která svět řídí.

Témata, do kterých materiál patří