Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Francouzské osvícenství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (62.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dílo O společenské smlouvě výrazně ovlivnilo myslitele Velké francouzské buržoazní revoluce. Myšlenky R. byly vlastně realizovány v praxi revolučním Výborem pro obecné blaho.

Heslo VFBR „Svoboda, rovnost, bohatství“ pochází ve své podstatě od Rousseaua.

Myšlenky vlády lidu jsou také jedním ze základním principů marxismu

Rousseau ovlivnil ve velké míře také pedagogiku. Dílo EMIL ČILI O VÝCHOVĚ je jedním ze stěžejních děl světové pedagogiky. R. propaguje přirozenou výchovu dítěte.

Dítě je nutné vychovávat s citem a s pochopením pro jeho vlastní svět. Důležitým prvkem je výchova k lásce, k přírodě, k lidem. Odsuzuje školu, která navozuje umělé podmínky, která prosazuje memorování proti rozvoji tvořivosti a potlačuje u dítěte přirozenou touhu po vědění.

Závěrem nutno zopakovat, že Rousseau ovlivnil mnoho myslitelů a to nejen filozofů (romantiky, Marxe, Nietzscheho), ale také sociology, kulturní antropology a pedagogy 19. a 20. století.

SHRNUTÍ: VLIV VLASTNÍHO PROŽITÉHO ŽIVOTA NA FILOZOFICKÉ NÁZORY,

ZDŮRAZŇOVÁNÍ LIDSKÝCH CITŮ A VOLÁNÍ PO NÁVRATU K PŘIROZENOSTI ČLOVĚKA,

KRITIKA SPOLEČENSKÝCH POMĚRŮ - ÚPADEK MRAVŮ A HODNOT ZAPŘÍČINĚNÝ ROZVOJEM CIVILIZACE ,VĚDY A UMĚNÍ, PŘÍČINA NEROVNOSTI MEZI LIDMI = SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ,

NASTOLENÍ ROVNOSTI A SVOBODY - PŘÍMÁ DEMOKRACIE

ENCYKLOPEDISTÉ

V letech 1751 - 1780 začala ve Francii vycházet

ENCYKLOPEDIE ANEB NACIONÁLNÍ SLOVNÍK VĚD, UMĚNÍ A ŘEMESEL.

Tento nejobsáhlejší slovník se snažil shrnout a uspořádat veškeré vědění lidstva.

U zrodu tohoto slovníku stáli dva významní filozofové té doby:

JEAN D´ALEMBERT (žán dalembér)

1717 - 1783

DENIS DIDEROT (dení didró)

1713 - 1784

Encyklopedie (z řečtiny encyklios = v kruhu, paidea = vzdělání) se stala prvním moderním naučným slovníkem. Obsahoval 28 svazků, což do té doby nemělo obdoby. Encyklopedie nebyla pouze dílem dvou výše uvedených myslitelů. Do slovníku příspívali mnozí další učenci doby, jako např. Voltaire (literatura), Holbach (chemie), Helvetius (filozofie), před svým rozchodem s encyklopedisty Rousseau (hudba) a nejméně desítka dalších.

Byl to vzácný příklad spolupráce intelektuálů na díle, které nemá ve vědeckém světě obdoby. Tvůrce díla, přes určité rozdíly v pohledu na skutečnost spojovala především důvěra v racionalismus, kritičnost a odmítání principu autority ve vědě, vidina možnosti nalézt určité obecné pravdy a hodnoty. Při psaní tohoto díla museli autoři neustále čelit tlaku státních a církevních překážek (například D Alembert, který napsal úvod k celému slovníku byl dokonce přinucen práci ukončit a musel se stáhnout do ústraní). Dílo vychovatelsky dokončil Denis Diderot.

Přestože byla Encyklopedie zakázána, šířila se v tisících vydáních a byla přeložena do mnoha jazyků. Pokrokovost díla je možné vystopovat v mechanickém a přísně vědeckém pojetí přírody, v ostré kritice společnosti, kritice náboženství atd.

Témata, do kterých materiál patří