Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lidskoprávní dokumenty - stručný přehled nejvýzmnějších

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Čtyři svobody

Franklin Delano Roosevelt

6. 1. 1941

Vzešly ze zkušenosti 2. světové války. Americký prezident Franklin D. Roosevelt v té době označil čtyři základní svobody za práva, se kterými se každý člověk narodí: svoboda projevu, svoboda vyznání, osvobození od chudoby a osvobození od strachu.

Jeho manželka Eleanor Rooseveltová prostřednictvím OSN zapojila nejvýznamnější lidskoprávní osobnosti z celého světa a díky jim byly tyto svobody zakotveny ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

Právě prostřednictvím těchto čtyř svobod můžeme nahlížet a řešit i výzvy současného světa:

Měly se vztahovat na všechny obyvatele světa bez rozdílu. Tímto poselstvím vytyčil jasný program proti ideám tzv. „nového světového pořádku“, které prosazovaly mocnosti Osy a položili jimi i myšlenkový základ americké zahraniční politiky v pozdějším období.

  1. Svoboda projevu je upírána milionům lidí a je atakována ze všech stran. „Musíme obhajovat, chránit a rozšiřovat demokratické principy a prostor pro občanskou společnost.“ Pro zajištění trvalé stability je to zásadní.

  2. Svoboda vyznání: Na celém světě využívají teroristé náboženství jako rukojmí a zrazují jeho principy vražděním. „Časté jsou i útoky na náboženské menšiny a zneužívání strachu s cílem získat politické body.“ Naší odpovědí musí být prosazování respektu k různosti založeného na rovnosti všech lidí a náboženské svobodě.

  3. Na osvobození od chudoby stále čeká značná část lidí. V září přijali představitelé států světa „Agendu 2030“ pro trvale udržitelný rozvoj. „Jedním z hlavních cílů je odstranit chudobu a umožnit lidem žít důstojně na zdravé a bezpečné planetě.“ Nyní musíme udělat maximum, abychom tuto vizi naplnili.

  4. Osvobození od strachu: Miliony uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí jsou tragickým výsledkem selhání v naplňování této svobody. Na světě je teď od 2. světové války rekordní počet lidí, kteří byli donuceni opustit domov. Utíkají před válkou, násilím a nespravedlností napříč kontinenty a často kvůli tomu riskují život. „Naší odpovědí nesmí být zavření, ale naopak otevření dveří a zaručení práva na azyl bez rozdílu každému.“ Také migrantům, kteří se snaží uniknout před chudobou a beznadějí, musí být zajištěna základní práva.

  • „Jediná věc, které je třeba se bát, jsme my sami.“

  • „Nikdy předtím jsme neměli tak málo času na to, abychom stihli vše, co chceme, jako máme dnes.“

Všeobecná deklarace lidských práv

Všeobecná deklarace lidských práv je lidskoprávní dokument představující první mezinárodní uznání práv a svobod každého člověka bez rozdílu. Byla slavnostně přijata Valným shromážděním Organizace spojených národů (OSN) 10. prosince roku 1948. Jde o právně nezávazný dokument, ze kterého ale stále vycházejí všechny mezinárodní lidskoprávní úmluvy. Obsahuje hospodářská, občanská, politická, sociální a kulturní práva ve 30 článcích.

Témata, do kterých materiál patří