Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lidskoprávní dokumenty - stručný přehled nejvýzmnějších

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Obsah listiny:

  • Listina má celkem 44 článků členěných do tzv. 6 hlav

  • Hlava první udává obecná ustanovení

  • Hlava druhá obsahuje seznam základních lidských práv a svobod a je rozdělena na 2 oddíly (1. oddíl – základní lidská práva a svobody, 2. oddíl – politická práva)

  • Hlava třetí upravuje práva národnostních a etnických menšin

  • Hlava čtvrtá je zaměřená na hospodářské, sociální a kulturní práva

  • Hlava pátá se zabývá právem na soudní a jinou právní ochranu

  • Hlava šestá upravuje společná ustanovení

Charta základních práv Evropské unie

Charta základních práv Evropské unie je právní dokument, který vypracovala Evropská rada v roce 1999. Jako nezávazná politická deklarace vešla v platnost v roce 2000. Znění Listiny bylo v roce 2007 novelizováno, stala se právně závaznou a vešla v platnost jako Listina základních práv Evropské unie.1

Listina vychází ze smluv Společenství a mezinárodních úmluv (např. Evropská úmluva o lidských právech z roku 1950 nebo Evropská sociální charta z roku 1989). Ale je založena také na ústavních tradicích členských států EU a na vydaných deklaracích Evropského parlamentu.

Skládá se z preambule a 7 kapitol: Důstojnost, Svobody, Rovnost, Solidarita, Občanská práva, Soudnictví a Obecná ustanovení upravující výklad a použití listiny, které jsou dále rozděleny do 54 článků.

Preambule

Vysvětluje záměr posílit ochranu základních práv ve světle změn ve společnosti, sociálního pokroku a vědeckého a technického rozvoje větším zviditelněním těchto práv v chartě.

Důstojnost

Tato kapitola obsahuje články pojednávající o lidské důstojnosti, právu na život, zákazu mučení a nelidského či ponižujícího zacházení nebo trestu, zákazu otroctví a nucené práce a právu na osobní integritu. V posledním jmenovaném článku2 je zahrnut mimo jiné i zákaz reprodukčního klonování lidských bytostí.

Svobody

Kapitola hovoří o právu na svobodu a bezpečnost, respektování soukromého a rodinného života, ochraně osobních údajů, právu uzavřít manželství a právu založit rodinu, svobodě myšlení, svědomí a náboženského vyznání, svobodě projevu a informací.

Dalšími články jsou: Svoboda shromažďování a sdružování, Svoboda umění a věd, Právo na vzdělání, Právo svobodné volby povolání a právo pracovat, Svoboda podnikání, Právo na vlastnictví, Právo na azyl a Ochrana v případě vystěhování, vyhoštění nebo vydání

Rovnost

Tato kapitola hovoří o rovnosti lidí bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženské vyznání, etnický původ nebo politické názory, apod. Unie respektuje kulturní, náboženskou a jazykovou různorodost. Ve všech oblastech musí být zajištěna rovnost mužů a žen.

Ve všech činnostech týkajících se dětí musí být primární úvahou nejlepší zájem dítěte. Každé dítě má právo na zachování vztahu s oběma rodiči, pokud to není v rozporu s jeho zájmy.

Témata, do kterých materiál patří