Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




MO-ZSV-EKONOMIE-I

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (87.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

PRÁVNÍ SUBJEKTY V TRŽNÍ EKONOMICE, TRH

Právní úprava podnikání

Vztahy vznikající v souvislosti se směnou zboží a služeb i právní postavení a jednání obchodníků (podnikatelů) upravuje (obchodní) právo.

PODNIKATEL je ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem, se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.

Při rozhodování o podnikání je nutno zvážit právní formu (typ podnikatelského subjektu), tedy to, zda bude podnikatel vykonávat svou činnost jako

- fyzická osoba (nejčastěji na základě živnostenského oprávnění) nebo – právnická osoba (nový podnikatelský subjekt)

ŽIVNOST je soustavná činnost provozovaná samostatně fyzickou či právnickou osobou, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.

Udělení živnosti se prokazuje živnostenským oprávněním.

Jakmile osoba získá živnostenské oprávnění, je její jméno zapsáno do živnostenského rejstříku.

Podmínky provozování živnosti jsou:

- všeobecné: plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti,

bezúhonnost

- zvláštní: odborná nebo jiná způsobilost (podle druhů živností).

Fyzické osoby, které nesplňují uvedené podmínky, a všechny právnické osoby musí jmenovat odpovědného zástupce, který podmínkám vyhovuje.

Podle živnostenského zákona rozlišujeme následující druhy živností:

1/ ohlašovací - při splnění podmínek mohou být provozovány po jejich ohlášení na živnostenském úřadu.

1a) volné - pro jejich provozování nejsou stanoveny žádné zvláštní podmínky;

1b) řemeslné - odborná způsobilost je získána příslušným vzděláním, kvalifikační zkouškou či stanovenou praxí v oboru, (např. kadeřnictví, zámečnictví…)

1c) vázané - odborné způsobilosti je dosaženo jinak (odbornou zkouškou, souhlasem odborné instituce apod.), cestovní agentury, účetních poradci;

2/ koncesované - lze je provozovat až po správním rozhodnutí o udělení koncese, taxislužba, chemická výroba aj.

Živnost lze kdykoliv přerušit (na předem určenou libovolně dlouho dobu) nebo zrušit, a to na návrh podnikatele či živnostenského úřadu. Živnostenský úřad může živnost také pozastavit.

Živností není činnost lékařů, farmaceutů, advokátů, notářů, daňových poradců, auditorů ad.

Jedná se o podnikatele vykonávající tzv. svobodná povolání, která jsou vykonávána na základě jiného než živnostenského zákona a jsou často podmíněna členstvím v některé profesní komoře.

Živností rovněž není např. zemědělská činnost, činnost bank, provozování rozhlasového a televizního vysílání či vzdělávání a výchova ve školách.

Témata, do kterých materiál patří