Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politický systém Islandu - seminární práce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (822.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Po roce 900 se ukázalo, že je potřeba vnést do života obyvatel nový řád. Vzorem se staly norské lokální sněmy. Jednalo se o veřejná shromáždění veřejných sedláků s právy hlasovat a určovat zákony. Sněmy, které měly zákonodárnou a soudní moc, se nazýval altingy. Zatímco ty méně důležité tingy. Později se dospělo k názoru založit jednotný sněm. Ten se nazval právě Alting. Byl založen kolem roku 930 na Sněmovní pláni u řeky Öxará.

Systém sněmů zavedený Islanďany pocházel opět z Norska, ale postupně byl vylepšován. Náčelníci nazývající se gódi, měli povinnost pořádat místní sněmy, jmenovat soudce a reprezentovat na altingu zákonodárnou moc. Instituce, v jejímž čele stáli, dostala název godort.

V roce 1262 ovládlo Island po dlouhodobých snahách Norsko. To znamenalo mimo jiné změnu zákonů, které zasahovali i do Islandských právních zvyklostí.

Z vlivu norské koruny se vymanili koncem 14. století. V patnáctém století přišla ale další nadvláda, tentokrát dánská. Koncem 18. století byl zrušen parlament, ale v roce 1843 byl znovu obnoven, jeho sídlem se stal Reykjavík. Dánská vláda byla v 19. století svržena bez toho, aby padl jediný výstřel zajetím nejvyššího královského úředníka. Vlády se ujal Dán Jörgensen.

V roce 1918 byla vyhlášena unie s Dánskem, čímž se stal téměř nezávislým.

Za druhé světové války obsadili ostrov Britové. Islandská vláda před tím odmítla jejich nabídku na vojenskou ochranu a po obsazení Dánska Němci se Britové obávali, že hrozí obsazení Islandu Němci.

Smlouva o unii s Dánskem byla vypovězena v roce 1944 a Island vyhlásil republiku. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století a ve čtyřicátých letech byla postupně zřizována ministerstva. Dne 17. června 1944 proběhlo oficiální vyhlášení samostatnosti.3

Správní členění

Republika se člení na osm regionů, což je správní jednotka jako jsou u nás kraje. V islandštině se nazývají hluti. 4

Dále se Island dělí na třiadvacet hrabství. (tzv. sýslur). Jedná se spíše o historickou záležitost. Z nichž největší rozlohu má Suður-Þingeyjarsýsla. Jeho rozloha je něco přes jedenáct tisíc kilometrů čtverečních. Naopak nejmenším je s rozlohou 664 km2 Kjósarsýsla.5

Do administrativního členění by se dala začlenit také správní města. Je jich dvacet čtyři a říká se jim Kaupstaðir. Prvních šest získalo toto speciální městská práva již v roce 1786. Posledním správním městem se stal v roce 1983 Ólafsvík. 6

Island je také rozčleněn na šest okruhů. Byly vytvořeny v roce 1999. Dělí se na tři malé a tři velké. Mezi velké patří Norðvestur (severozápadní), Norðaustur (severovýchodní) a Suður (jižní). Mezi malé patří Suðvestur (jihozápadní) a Reykjavík Norður a Reykjavík Suður (Reykjavík severní a Reykjavík jižní).7

Témata, do kterých materiál patří