Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zdravý životní styl a negativní sociálně-patologické jevy

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (84.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Formou vandalismu může být i úmyslné narušování nočního klidu, resp. jakékoli hlučné, agresívní chování na veřejnosti, kterým jedinec, nebo skupina jedinců, napadá a poškozuje práva ostatních

Zdravý životní styl

Nejvíce zdraví ovlivňujeme vlastním životním stylem. Dlouhodobě a v průměru náš životní styl určuje naše zdraví z 80%. To znamená, že pouze 20% je dáno ostatními vlivy např. dědičností a zdravotnickou péčí. Životní styl zahrnuje velké množství prvků, v konečném pohledu je to souhrn toho jakým způsobem člověk žije.Zdravý životní styl představuje kombinaci vyvážené stravy (dostatek vitamínů, bílkovin, vlákniny) a hlavně nesmíte zapomínat na sport každý den alespoň 30 minut nebo ob den 1 hodinu.

Hlavní zásady zdravého životního stylu:

- Nekouřit - Zdravá výživa (pestrá, vyvážená, přiměřená) - Vysoká pohybová aktivita - Pouze malá konzumace alkoholu- Dostatek spánku - Optimismus a radost ze života - Vyvarování se působení škodlivých látek a rizikových faktorů

Sportem ku zdraví

Pohybové aktivity pozitivně ovlivňují nejen všechny tělesné funkce, ale také psychiku, paměť nebo koncentraci.

Co dobrého nám sport přináší?

- přiznivě ovlivňuje srdeční činnosti

- rozšiřuje cévy a přispívá ke správnému proudění krve

- snižuje hladinu cholesterolu

- podporuje tvorbu endorfinů („hormonů štěstí“) a dobrou náladu

- uvolňuje svalstvo, udržuje tělo pružné

- udržuje ideální tělesnou hmotnost

- pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku

- dodává pocit duševní pohody

- vysoká odolnost vůči nemocem, nízký výskyt nemocí

- zlepšuje kvalitu spánku až o 20%

Nedostatek pohybu způsobuje:

- přibývání na váze

- naše svaly začnou ochabovat

- bude se nám hůře dýchat při namáhavých činnostech

- zvyšuje se riziko výskytu některých onemocnění – např. cukrovka, osteoporóza atd.

Čtyři důležité zásady pohybové aktivity

Pokud chceme dosáhnout toho, aby se pohyb stal skutečným přínosem pro naše tělo i duši, je třeba dodržovat alespoň několik základních pravidel:

a) pravidelnost

Tělesné cvičení musí být pravidelné. Našemu organismu neprospěje, pokud se do sportování vrhnete s vervou jedenkrát týdně (ani když si dáte opravdu do těla). Fyzickou aktivitu je vhodné provádět každý den nebo alespoň každý druhý den

b) Intenzita

Chceme-li dosáhnout přiměřené kardiovaskulární způsobilosti, musíme cvičit tak, abychom se unavili. Tato únava by však neměla být nepřiměřená nebo dokonce přehnaná.

c) Doba cvičení

Každé cvičení by mělo trvat alespoň 20 minut

d) Typ aktivity

Je velmi důležité, vybrat si aktivitu, která nás bude bavit. Nejvhodnější je taková, při níž se opakovaně zapojuje do cvičení co největší počet svalových partií.

Zdravá výživa

Určit přesná pravidla životosprávy není snadné, protože vědecké poznání přináší stále nové a nové náměty k tomu, jak zdravě jíst, jaké intervaly v jídle dodržovat, co konzumovat, a čemu se naopak vyhýbat. Názory odborníků se na tyto otázky leckdy liší. Navzdory tomu lze vymezit určité zásady zdravé (racionální) výživy, které je dobré respektovat. Je také velice důležité najít se takovou variantu stravování, která nám nebude škodit po fyzické ani psychické stránce.

Témata, do kterých materiál patří