Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13 - TRÁVICÍ ÚSTROJÍ

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Řízení sekrece žaludeční šťávy - klidová sekrece (nalačno) je minimální. Zvýšenou sekreci navozují různé faktory a probíhá ve 3 fázích:

  1. cefalická fáze - (40%), závisí na podmíněném reflexu (pohled, vůně jídla), zprostředkovává bloudivý nerv (X. hlavový nerv - n. vagus), konec polknutím sousta.

  2. gastrická fáze - (50%), začíná vstupem potravy do žaludku podrážděním mechano a chemoreceptorů → na zvýšení sekreci se navíc podílí i bloud. nerv, chem. složení potravy (bílkoviny) i další složky (alkohol, kofein, kouření), a lokální hormony - gastrin, histamin, končí vyprázdněním žaludku.

  3. intestinální - (10%), zahájena vstupem kyselého chymu do duodena (postupně se tlumí lokálním hormonem sekretinem, který je tvořen buňkami tenkého střeva)

Zvracení (emesis) je obranný, reflexní děj vyvolaný chemickými (toxiny bakterií, dráždění pobřišnice patologickými pochody v dut. břišní nebo spuštění z CNS - pohled, čich, poranění mozku), mechanickými (podráždění stěny hltanu) nebo psychickými podněty, při němž je obrácením peristaltických pohybů vypuzen žalud. obsah ven dutinou ústní.

Centrum zvracení je uloženo v prodloužené míše.

Nausea - pocit na zvracení (zvýšené slinění, bledost, tachypnoe), obsah je vytlačován do oesophagu odkud se vrací zpět do žaludku.

TENKÉ STŘEVO (intestinum tenue)

Tenké střevo je nejdelší oddíl trávicí trubice, 3 - 5 m dlouhé, 3 - 3,5 cm široké a dělí se na tři oddíly:

  1. dvanáctník (duodenum) - první, nejkratší úsek, který obkružuje hlavu pankreatu. Velká bradavka dvanáctníku (vaterská papilla, papilla duodeni major) - místo vyústění žlučovodu a vývodu pankreatu.

  2. lačník (jejunum), kyčelník (ileum) - nejdelší části tenkého střeva, přechod není přesně ohraničen. Jejunum má proti ileu silnější stěnu, bohatší cévní zásobení a více lymfatické tkáně.

Stavba stěny tenkého střeva:

Sliznice střeva je tvořena záhyby, které dále vybíhají v prstovité výběžky = klky (vili intestinales), což zvětšuje resorpční plochu. Povrch klku je tvořen především resorpčními buňkami = enterocyty, jež se specializují na vstřebávání potravy. Navíc obsahuje bohaté cévní a nervové zásobení. Povrch enterocytů obsahuje mikroklky, které opět zvětšují resorpční plochu a dokončují proces rozkládání živin.

Povrch jejuna a ilea kryje peritoneum, pomocí mezenteria se připojuje k zadní stěně břišní.

Funkce tenkého střeva:

V tenkém střevě se částečně natrávený chymus promíchává se střevní šťávou. Vlivem pankreatické šťávy a enzymů v mikroklcích se látky rozkládají na jednoduché stavební složky. Ty se prostřednictvím enterocytů vstřebávají do krevního a lymfatického oběhu.

TRÁVENÍ:

  • Bílkoviny - v žaludku pomocí pepsinu za přítomnosti HCl se štěpí na peptidy, pankreatickou šťávou na oligopeptidy a aminokyseliny, konečné štěpení zajišťují enzymy - peptidázy v mikroklcích enterocytů.

  • Cukry - složité cukry (škroby a glykogen) se začíná štěpit slinnou α - amylázou → v žaludku se štěpí než se sníží pH, v duodenu pankreatickou α - amyláza. Všechny cukry se štěpí na jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, galaktóza)

  • Tuky - štěpí se za přítomnosti žluče pankreatickou lipázou.

Témata, do kterých materiál patří