Pracovní právo přednášky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
PRACOVNĚPRÁVNÍ ZPŮSOBILOST
Předpokladem vzniku pracovněprávního vztahu je fyzické osoby je, že disponuje pracovněprávní způsobilosti, která v sobě zahrnuje:
-
právní osobnost, tj. způsobilost mít v pracovněprávních vztazích práva a brát na sebe povinnosti,
-
svéprávnost, tj. způsobilost vlastními právními úkony nabývat těchto práv a povinností.
▀ Pro skupinu zaměstnanců výše uvedenou pod písm. a) platí další pojednání
o pracovněprávní způsobilosti bezvýhradně (podle občanského zákoníku a zákoníku práce).
Nový občanský zákoník ve věci pracovněprávní způsobilosti zaměstnanců, převzal
■ ze zákona o zaměstnanosti zákaz výkonu závislé práce dětmi, a to do svého ustanovení
§ 34
„Závislá práce nezletilých mladších než patnáct let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je zakázána. Tito nezletilí mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených jiným právním předpisem“.
■ ze zákoníku práce (dříve § 6) nejnižší věkovou hranici, od které je možné uzavřít pracovní poměr, a která je současně fakticky i hranicí vzniku pracovněprávní způsobilosti (svéprávnosti) zaměstnance (§ 35 odst. 1 občanského zákoníku)
„Nezletilý, který dovršil patnáct let a ukončil povinnou školní docházku, se může zavázat
k výkonu závislé práce podle jiného právního předpisu (zákoníku práce)“.
Nezletilý tak může uzavřít pracovní smlouvu (případně dohodu) až po dokončení povinné školní docházky. Smlouvu již nelze před ukončením školního roku ani sepsat (byť je dnem nástupu až o prázdninách, jako tomu bylo před zmiňovanou novelizací).
Pracovněprávní způsobilost a zákonný zástupce
(§ 56a a 77 zákoníku práce a § 35 nového občanského zákoníku)
Odstavec 2 § 35 občanského zákoníku k výše uvedenému navíc stanoví, že zákonný zástupce (zpravidla rodič) nezletilého zaměstnance mladšího 16 let může okamžitě zrušit pracovní poměr (obdobně i dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti), jestliže je to nutné v zájmu jeho vzdělání, vývoje nebo zdraví.
Z důvodu, že pracovní poměr uzavřený mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem fakticky zrušila třetí osoba (obdoba střetu zájmu), vyžaduje se k tomu přivolení soudu.
Zákonný zástupce následně doručí stejnopis okamžitého zrušení pracovního poměru a přivolení soudu nezletilému zaměstnanci.
Z uvedeného vyplývá, že pracovněprávní subjektivita všech zaměstnanců, kteří v jakékoliv formě nevykonávají státní správu, vzniká dovršením 15 let a ukončením povinné školní docházky. U státních zaměstnanců a úředníků územně samosprávných celků vzniká za jiných podmínek (viz dále).
▀ V případě státních zaměstnanců a úředníků územně samosprávných celků vykonávajících státní správu (ad. b),c)) je vznik pracovněprávní způsobilosti vymezen odlišně jak služebním zákonem, tak zákonem o úřednících