Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Rostoucí požadavky na dopravu vyvolaly tlak na zprůmyslnění výroby a na rozvoj školství. Vznik manufakturní výroby. V 2. polovině 18. století dochází v Anglii k mohutnému inovačnímu rozvoji – první průmyslová revoluce = rozvoj textilní výroby, dopravy, strojírenství, hutnictví, vynalezen parní stroj. Průmyslová revoluce vrcholila ve 20. -30. letech 19.stol ve stř. Evropě – došlo k industrializaci, k přesunu pracovních sil ze zemědělství do průmyslu, pokračuje masová migrace obyvatel ze zemí do „nového světa“. Vedoucí silou se stala Velká Británie. Spojené státy se také rozvíjely. Konflikt otrokářské práce a moderní výroby vedl k občanské válce, po jejím skončením se USA staly významnou silou ve světové ekonomice.

III. etapa – svět volného obchodu 1865 – konec 1. světové války 1918

Nadále probíhal kolonizační proces, zejména v Asii. USA se zapojily do bitvy o světové trhy, stejně tak i země střední Evropy. Kapitalistická tržní výroba zvítězila v Německu, Japonsku, Rusku. Do koloniální závislosti se dostaly dříve nezávislé státy severní Afriky, Asie, Čína. Všechny země byly dobrovolně či nedobrovolně zapojeny do světového obchodu = vzniká světová ekonomika.

Německo, Itálie a Japonsko ve snaze vyrovnat se Anglii prosazovaly doktrínu ekonomického nacionalismu = zvýšení celní ochrany, budování konkurenceschopného průmyslu, zbrojení, loďstvo.

Období bylo charakterizováno jako období Volného obchodu, vynucovaného násilím.

V mezinárodních měnových vztazích se prosadil standard zlaté mince = zlato jako světové peníze. Vznikaly národní kapitálové trhy, dochází k vývozu kapitálu.

V 70. letech 19. století došlo k 2. průmyslové revoluci (výbušný motor, elektromotor, parní turbína, telefon, telegraf, energetický průmysl) svět propojen sítí železnic, tel. linek, nosné odvětví jsou těžba uhlí, výroba elektřiny, oceli, chemie a strojírenství.

V této etapě lze hovořit o světové ekonomice. Vzhledem k nerovnoměrnému rozvoji zemí docházelo ke konfliktům, to vedlo k 1. světové válce = snaha o přerozdělení kolonií. Změnu nepřinesla, došlo k ekonomickému oslabení, toho využila USA a stala se z ní nová ekonomická mocnost.

Vznik světové ekonomiky

IV. etapa – mezi světovými válkami 1918 -1945

Vznik nových států střední Evropy, pokus o nekapitalistickou ekonomiku v rámci SSSR a vznik fašistických diktatur. Vzrůstal vliv velkých národních a nadnárodních korporací = byly výsledkem fúzí a přebíraní slabých podniků silnějšími.

Ve 30. letech 20. století došlo k největší cyklické hospodářské krizi = v zemích převládl ekonomický nacionalismus, výsledkem byl všeobecný vzestup cel (což omezovalo ekonomický růst), reakcí byla rostoucí úloha státu a nástup keynesiánské regulace tržní ekonomiky. Došlo k měnové krizi, zlato přestávalo hrát roli světových peněz, standard zlaté mince byl nahrazen standardem zlatého slitku a pak standardem zlaté devizy (zlato mohlo být směňována pouze za USD a britskou libru).

Témata, do kterých materiál patří