Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Globalizace světové ekonomiky – 60. léta 20. století, vedoucí silou jsou nadnárodní společnosti. Rozvoj informačních technologii, nástup postindustriální společnosti, nástup technologie znalostí, rozvoj komunikací. Nástup nové civilizace spojen s ekologickými problémy, stěhování výroby do oblastí s levnější pracovní silou, nezaměstnanost.
Růst, rozvoj a struktura světové ekonomiky
Ekonomický růst = rozvoj výrobních sil ekonomiky vedoucí k růstu produkce výrobků a služeb, což se projevuje ve zvýšení reálného potencionálního produktu. Rozvoj výrobních sil je změna rozsahu a kvality používaných VF ve výrobě v důsledku vědeckotechnického pokroku. Ekonomický růst je vyjadřován jako růst HDP v % za určité období, je odrazem fungování ekonomiky, toková veličina.
Ekonomický rozvoj = změna rozsahu a kvality bohatství země tím, že část nově vyrobených statků není v daném období spotřebována, ale je akumulována v ekonomice
Ekonomický růst je předpokladem ekonomického rozvoje, nemusí vést k vzestupu bohatství.
Spodní hranice ekonomického růstu – populační vývoj. Měl by dosahovat vyšších temp než přírůstek obyvatelstva. Musí zabezpečit zdroje pro obnovu a udržování již dosaženého bohatství.
Minimální ekonomický růst zabezpečuje pouze stagnaci ekonomiky – ekonomický růst bez ekonomického rozvoje. Je-li tempo růstu nižší, hodnota bohatství klesá, společnost žije na svůj úkor a chudne. Je-li tempo růstu vyšší, zvětšuje se bohatství, dochází k ekonomickému rozvoji.
Diskutabilní je horní hranice růstu. Vychází se z možnosti vyčerpání surovinových zdrojů. Taková situace může nastat krátkodobě vlivem pomalého otevírání nových nalezišť potřebných surovin. Dlouhodobě však vědeckotechnický pokrok umožňuje substituci nedostatkových zdrojů nebo přináší nové technologie, které vedou ke snížení spotřeby nedostatkových zdrojů = krátkodobé bariéry růstu.
Bariéry růstu představují omezení dostupnosti VF – jedná se o nedostatek pracovních sil nebo nedostačující úroveň kvalifikace nebo nedostatek surovin nebo kapitálu. Tyto bariéry lze odstranit zapojením ekonomiky do světové ekonomiky a vytvořením podmínek pro příchod kapitálu tj. tzv. vymámení se z bludného kruhu. Bariéry se ve světové ekonomice projevují jako poruchy distribuce VF (např. strukturální krize v 70., 80. letech 20. stol.). Nevhodné chování jednotlivých zemí vede k dlouhodobým problémům, což může vést k poklesu světové ekonomiky.
Měření růstu světové ekonomiky: vychází se z makroekonomických agregátů - HDP v dohodnuté měně (USD). Není rovnoměrný (různé klimatické, geografické podmínky, různé formy organizace společnosti). Tempo růstu EU určují ekonomiky Německa, Francie a Velké Británie.
typy ekonomického růstu:
Intenzivní růst- spjat s růstem produktivity práce založené na uplatnění nových poznatků vědy a techniky, zakládání vlastních regionálních seskupení např. ASEAN - sdružení národů jihovýchodní Asie
Extenzivní růst- spjat s rozšířenými vklady práce a kapitálu na dané technické úrovni.