Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Regionální nerovnoměrnost růstu světové ekonomiky
nerovnoměrný vývoj světové ekonomiky ovlivňují:
přírodní podmínky - základní podmínky růstu jsou dány přírodou - je to existence VF (půdy, surovin a pracovní síly). Jejich využití primárně ovlivňují klimatické a geografické podmínky. Klima může být natolik nepříznivé, že omezí podmínky pro přežití člověka (pouště, polární oblasti, pralesy) a znemožní využít tak např. nerostné suroviny ukryté v půdě. Geografická odlehlost a těžká přístupnost sídlišť lidí ztěžuje výměnu informací, omezuje obchod a vede k retardačnímu vývoji takovýchto izolovaných společností. Tam kde jsou klimatické podmínky příznivé, tam se rozvíjí lidská civilizace. Tam, kde lidé žijí v nepříznivých klimatických podmínkách nebo v izolovaných civilizacích dochází k retardačnímu vývoji.
forma organizace společnosti (společenské podmínky) - charakter organizace společnosti, vlastnické vztahy, možnost realizace svobodné vůle člena společnosti a schopnost přijímat a generovat inovace.
velikost trhu - je dána velikosti ekonomiky a mírou zapojení do světové ekonomiky a charakterem zapojení do světové ekonomiky, což se odráží ve struktuře zahraničního obchodu.
Charakteristickým znakem světové ekonomiky je regionální nerovnoměrnost (různé stupně ekonomického rozvoje, komoditní struktura)
efekt dohánění – RZ se snaží nastartovat rychlý ekonomický růst. Mají výhodu, že nemusí objevovat nic závratného, jen přeberou objevené inovace a technologické postupy. Že je to možné, dokazují dnešní nově industrializované země.
Vývoj sektorové struktury světové ekonomiky
Odvětví = souhrn výrobních jednotek produkujících týž produkt.
Odvětvová (sektorová) struktura – zastoupení jednotlivých odvětví v ekonomice, tím ukazuje na ekonomickou vyspělost. Změny v odvětvové struktuře jsou dány vlivem a uplatněním technologického pokroku.
Regionální nerovnoměrnost růstu a rozvoje se projevuje ve vývoji sektorové struktury světové ekonomiky. Ten lze charakterizovat vývojem zastoupení jednotlivých odvětví v ekonomice – podílem ekonomických sektorů na tvorbě HDP, nebo na celkové zaměstnanosti. Tím ukazuje na jejich ekonomickou vyspělost.
Ekonomické sektory:
primární sektor (A) – zemědělství, lesnictví, rybolov, těžba
sekundární sektor (I) – průmysl, stavebnictví, energetika
terciární sektor (S) – doprava, spoje, obchod, finance, věda, školství
Typy struktur podle převažujícího odvětví na tvorbě HDP:
tradiční ASI – převládá zemědělství
AIS – zemědělství + průmysl
Industriální IAS - s nižší industriální strukturou a převládajícím průmyslem
ISA – vyšší industriální struktura
Moderní SIA – převládají služby
Příčiny vývoje ekonomické struktury jsou v růst produktivity práce vlivem vědeckotechnického pokroku, uvolňování pracovních míst ve prospěch I a S.