Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Došlo k prvnímu pokusu o mezinárodní koordinaci v měnové oblasti – založena Banka pro mezinárodní platby BIS, vytvořeny další mezinárodní organizace - 1944 vznik IMF Mezinárodní měnový fond a IBRD Mezinárodní banka pro rekonstrukci a rozvoj, 1945 nahradila Společnost národů nově vzniklá OSN Organizace spojených národů.

Vědeckotechnický pokrok: elektrotechnický průmysl (rádio, radar, televize); pásová výroba v průmyslu; strojírenství (auta); masové zbrojení; letadla, tanky, jaderný výzkum.

Totalitní režimy - Německo, Japonsko a Itálie měly charakter korporativistického státu. Ekonomické problémy řešili zbrojením, což vyústilo ve 2. svět válku. Dalším řešením sociálních problémů bylo odstranění tržní ekonomiky a její nahrazení mechanismem centrálního plánování, spojený s komunistickou diktaturou umožnil centrální přerozdělení zdrojů (např. u SSSR).

V. etapa – rekonstrukce světové ekonomiky 1945 – 60. léta 20. století

Dekolonizace - rozpad koloniálního systému, vznik samostatných zemí, rozdělení světové ekonomiky na dva systémy: kapitalistická tržní ekonomika a centrálně plánovaná ekonomika CPE. Mezi těmito světy docházelo k ekonomickému a vojenskému soupeření - studená válka. Vytvořena Montánní unie, EHS, země CPE vytvořily RVHP, USA se staly hemegonem světové ekonomiky. Podepsána Všeobecné dohody o clech a obchodu GATT = regulace a koordinace mezinárodních vztahů ve světovém obchodě, bez zemí CPE. Došlo k liberalizaci světového obchodu. Zlato bylo z mezinárodních měnových vztahů zatlačeno standardem zlaté devizy, jíž se stal v rámci Brettonwoodského měnového systému pouze americký dolar.

Pro poválečnou obnovu Evropy byl přijat Marshallův plán (obnova poválečné Evropy), vytvořena Organizace pro ekonomickou spolupráci v Evropě (OECD).

Významné inovace: jaderná energie, reaktivní a raketové pohony, kosmický výzkum, masové užití pásové produkce, automatizace výroby, elektronkové počítače

  • Ve svět. ekonomice se vyčlenily 3 skupiny zemí

    • HVZ - mezi nimi byly 3 ekonomická centra

      • USA, Evropské Společenství - regionální ekonomická integrace, Japonsko

    • země CPE – 15 zemí

    • RZ – 120 zemí, některé patřily k sovětskému bloku

Vývoj světové ekonomiky byl v 60. a 70. letech charakteristický vysokým tempem růstu a rozvoj všech zemí. Nejvyšší tempo měly CPE, pak následovaly RZ a HVZ. V CPE a RZ se rozvíjel průmysl (sekundární sektor), v HVZ spíš služby.

VI. etapa – nástup nových a úpadek CPE 70. – 90. léta 20. století

krize v 70. letech 20. století = poruchy ve světové ekonomice: 1971 rozpad světového měnového systému – USA zrušila směnitelnost dolaru za zlato a dolar devalvoval. Došlo ke strukturální krizi (ropná, potravinová, surovinová krize).

V rozvinutých tržních ekonomikách se objevují nové ekonomické jevy:

Témata, do kterých materiál patří